2021 yılının ortalarında yeşil enerji hedeflerine engel olarak görülerek birçok ülkenin karşı çıktığı Bitcoin madenciliğinde yeni sesler yükselmeye devam ediyor. İsveç, Avrupa Birliği’nden Bitcoin madenciliğini yasaklamasını istiyor. Hükümetin argümanı ise Bitcoin madenciliği sadece iklim için değil, küresel enerji sistemini yenilenebilir enerjiye dönüştürmek için dünya çapındaki çabalar için de kötü olması.

Bitcoin hayranları, devasa karbon ayak izi nedeniyle geniş çapta eleştirilen imza kripto para biriminin büyük ölçüde yeşile döneceği anlatısına bağlı kalsa da madenciliğe karşı hükümetlerden çatlak sesler çıkıyor. Son olarak bu kervana İsveç hükümeti katıldı. İsveç’in açıklaması, madencilerin yeşil enerji aradığı ülkelerin onları istemeyebileceğine işaret ediyor.

İsveç, yenilenebilir kaynaklar kullanan Bitcoin üretiminin hiç de çevre dostu olmadığını savunuyor. Hükümete göre Bitcoin madenciliği, daha büyük endüstrileri fosil yakıtlardan ayırmak için şiddetle ihtiyaç duyulan elektriği tüketiyor, potansiyel olarak ev sahibi ülkeleri yurtdışından kirli enerji ithal etmeye zorlayarak emisyonlarını çok daha kötü hale getiriyor.

Şu anda, Bitcoin madenciliğinin çevreye İrlanda ve Yunanistan kadar karbondioksit (CO2) saldığı iddia ediliyor. Hükümetlerin çekincesi de Bitcoin’in fiyatı arttıkça, ekolojik bir uyanışa karşı olarak o kadar fazla kirlilik saçacağından korkuluyor.

Bitcoin destekçileri tam tersi görüşte

Yeşil Bitcoin’e olan inancın elbette iş dünyasının en üst sıralarında taraftarları var. Temmuz ayında Ark Invest’in başkanı Cathie Wood, “Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim için Bitcoin’den daha iyi bir şey yok. Bitcoin muhtemelen kamu hizmeti ekosistemlerinin bir parçası olacak ve yenilenebilir enerjileri normalde olduğundan daha hızlı çoğaltacak” demişti.

Güçlü bir Bitcoin savunucusu olan Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, Nisan ayında “Bitcoin yeşil enerjiyi teşvik ediyor” diye tweet atmış Tesla CEO’su Elon Musk, “Doğru” yanıtını vermişti.

İlginizi Çekebilir:  Øystein Stray Spetalen Bitcoin konusunda çabuk çark etti ve yatırım yaptığı ortaya çıktı

Ancak bir ay sonra, Elon Musk tabir-i caizse ‘çark’ etmiş ve Bitcoin’in dünya ekolojisine zarar verdiğini söyleyerek Tesla’nın araç satışındaki ödemelerde Bitcoin kabul etme uygulamasını durdurarak kripto dünyasını sarsmıştı. Temmuz ayında Musk, kriptonun yenilenebilir kaynaklara hızla yöneldiğine olan güvenini dile getirerek, üretimin yakında Tesla’nın “Bitcoin’i kabul etmeye devam edeceği” %50’lik bir ‘temizliğe’ ulaşacağını düşündüğünü söylemişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.