İsveç, dijital para çalışmalarında sona yaklaştı ve ‘E-Kron’u test etmeye başladı ve bu da onu merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğru bir şekilde serbest bırakılmasına çok daha yakın hale getirdi. Pilot program Şubat 2021’e kadar bir yıl boyunca faaliyette olacak.

Dünya üzerinde birçok merkez bankasının hayata geçirmeye çalıştığı dijital para çalışmalarında İskandinav ülkesi İsveç bir adım öne geçti. İsveç, E-Kron’u resmi olarak halka sunarsa ve bu fikir, blockchain destekli bu para biriminin ülke genelinde geleneksel ödemeleri ve bankacılık faaliyetlerini kapsayan bir duruma gelirse; bir kredi kartı kullanmak veya fiziksel para harcamak yerine, günlük işlemler blockchain üzerinden ‘E-Kron’ ile halledilebilir hale gelecek.

İsveç’ten önce Bahamalar başlattı

CBDC yani merkez bankalarının destekledikleri dijital paralarda bugünlerde sıcak gelişmeler yaşanıyor ve İsveç’in yanı sıra Bahamalar da bu konunun üzerine yoğunlaşarak, Aralık ayında bir CBDC pilot programı başlattı ve 2020’nin ikinci yarısında tam bir ulusal kripto para programını hayata geçirmeyi planlıyor.

Öte yandan Coronavirüs ile uğraşan Çin Halk Cumhuriyeti de kendine özel bir dijital para çıkarmak için yoğun şekilde çaba harcıyor ancak şu an için İsveç ve Bahamalar kadar yakın değil.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.