İtalya Başbakanı Mario Draghi, büyümeyi pandemi öncesi seviyelere geri getirmeye yardımcı olmak için Avrupa ülkelerine daha fazla ekonomik teşvik için cesur bir çağrı yaptı.

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı olan şimdinin İtalya Başbakanı Mario Draghi, dün Barselona’da yaptığı konuşmada, “Uzun süreli belirsizlik, parasal ve mali genişleme durumunun zorlayıcı olmaya devam ettiği anlamına geliyor. Ek bir çaba göstermeden bu hedefe ulaşamayacağız. Bu yüzden hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçmeliyiz. Ekonomilerimizin arz tarafını koruduktan sonra, şimdi bu arz seviyelerini karşılamak için talebin artmasını sağlamalıyız. İdeal olarak, pandemi öncesi büyüme yörüngesini aşmayı hedeflemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, geniş çaplı politika gevşemesi ile tanınan eski bir Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin her şey dahil teşvik çağrısı, krizin mali disiplinin aşırı gevşemesine yol açtığına dair endişelerin sürdüğü Almanya gibi ülkeleri rahatsız edebileceğini belirtiyor. İtalya’nın kamu maliyesi Avrupa Merkez Bankası (ECB desteği ile destekleniyor ve İtalya’nın sürdürülebilir bir toparlanma umutları Avrupa Birliği’nden gelen yardıma bağlı.

Avrupa Merkez Bankası, bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini yükseltmişti. Euro bölgesi ekonomisinin bu yıl %4,6 büyüdüğü görülüyor. İki hükümet yetkilisine göre de 2020’de %9 daralma yaşayan İtalya, bu yıl artık %5’lik bir toparlanma yaşayabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.