İşlem maliyetlerini düşürmek isteyen İtalyan bankaları artık dağıtık bir defter teknolojisi (DLT) uygulamasını kullanmak istiyor. İtalyanca Banca d’Italia olarak bilinen İtalya merkez bankası, blockchain’i ülkenin temel bankacılık sistemine entegre etmek için adımları atmaya başladı.

1919’da kurulan İtalya’nın en eski kurumlarından biri olan İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) tarafından desteklenen “Spunta Banca DLT” uygulaması, bankacılık sistemindeki bankaları, hesap tutarsızlıklarını konusunda hızla uzlaştırmak istiyor.

R3 Corda tarafından destekleniyor ve operasyon maliyetleri de düşecek

İtalyan bankaları, geleneksel olarak birçok telefon görüşmesi yapma ve çok sayıda müşteriyi sisteme dahil ederken bir çok aşamadan geçiliyor ve bunların tamamlanması günler veya haftalar alan işlemlerin maliyetlerini de düşürecek.

Uygulama, işletmeler için kurumsal bir blockchain altyapısı olan R3’ün Corda tarafından desteklenecek. DLT’nin İtalyan bankacılık sistemine nasıl yardımcı olacağından bahseden R3’teki genel müdür Charley Cooper, ülkenin bankacılık sisteminin bankalar arası transferleri yıllardır uzlaştırmakta güçlük çektiğini ve DLT’nin sorun için mükemmel bir çözüm olduğunu söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.