Dijital ödemelerde kripto para kullanmak birçok İtalyan için hala bir güvenlik riski olarak gözüküyor. Bu sorunla ilgili bir çalışma yapan kripto para borsası Luno, araştırmaya kattığı her ülkeden bin kişilik bir deney grubu oluşturdu. Araştırma yaptığı ülkeler ise; İtalya, Fransa, Endonezya, Birleşik Krallık, Malezya, Nijerya ve Güney Afrika 

Yapılan araştırmalara göre İtalya halkının %11’inin hala bir banka hesabı yok. Çoğu işletmede de kredi kartı veya banka kartı gibi bir ödeme seçeneği yok. Rekor İtalya’ya ait olsa da ardından %6 ile Birleşik Krallık ve Fransa, %5 ile Nijerya ve %4 ile Güney Afrika geliyor.

Madalyonun diğer yüzü ise farklı bir veri ile karşımıza çıkıyor, İtalya’da diğer ülkelere göre çok daha fazla nakit işlem gerçekleşiyor. Her üç İtalyandan birisi (%34) nakit kullanmayı tercih ederken, Birleşik Krallık’da %24 Fransa’da %21 oranında gerçekleşiyor. 

Ayrıca bankalar, hisse senetleri vb yatırımlara olan güvenlerine dair yapılan 0-10 arasındaki oylamada katılımcıların %19’u 0-4 arasında puan verdi.

Bölünebirliğin 5 İhtiyacı

Bitcoin ve kripto paralara olan güveni arttırmak için, Bitcoin’in paranın mantığa uygun bir evrimini ifade ettiğini söyleyen şirket, bu argümanını şu şekilde savunuyor; Bitcoin bölünebilirlik, kıtlık, dayanıklılık, aktarılabilirlik ve ikamesi olma gibi beş temel para ihtiyacını karşılar ve aynı zamanda dijital dünyaya da uyum sağlar.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde, temassız kartlar, kripto para birimleri, akıllı telefon uygulamaları ve dijital bankacılık yolu ile elektronik ödemelerde büyük bir artış görüldü. Bunun sağladığı pratiklik ve hız, hem daha verimli hem de satıcı ve müşteri açısından daha faydalı gözüküyor.

Bütün bunlarla rağmen, dijital ödemeler; hırsızlık, bilgisayar korsanlığı gibi olumsuz durumlara karşı hala savunmasızdır. 

İlginizi Çekebilir:  App Store'dan Bitcoin cüzdan uygulamasını indirdi, hayatının şokunu yaşadı: 17 BTC'si çalındı...

Kripto paralar günümüz çağının parasıdır, nakit paraların birçok olumsuz ve uyumsuz yanlarını çoktan aşmıştır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.