Hafta başında 15 yıl önce kurduğu Twitter’daki CEO’luk görevini bıraktığını açıklayan Jack Dorsey, kolları çabuk sıvadı. Ödeme devi olma yolunda ilerleyen Square şirketinin adını değiştirerek Block Inc. yaptı. Bu isim değişikliğiyle şirket, Bitcoin ve blok zinciri odaklı bir şirket olacağının sinyallerini vermiş oldu.

Dorsey, Square’in, kurumsal adını Block olarak değiştirerek, şirketin ana satış ve ödeme ürünlerinin ötesinde müzik, nakit transferleri ve blok zinciri gibi işletmelere geçişi işaret ediyor.

Jim McKelvey ile Bitcoin hayranı Jack Dorsey tarafından ortaklaşa kurulan ve yönetilen şirket, kurumsal olarak adını Block Inc. olarak sürdürecek ancak yeni kurumsal kimlik herhangi bir organizasyon değişikliğine yol açmayacak. Nasdaq’ta işlem gören şirketin hisse senedi kodu – SQ – olarak aynı şekilde kalacak.

Bu hafta başında Twitter’daki CEO’luk görevden istifa eden Dorsey, Square’i bir dijital ödeme şirketinden birkaç bağımsız iş birimine sahip daha geniş bir organizasyona dönüştürmek istiyor. Bu bağlamda Square, kısa süre önce rapçi Jay-Z tarafından yönetilen stream müzik platformu Tidal’ı satın aldı ve TBD54566975 adlı Bitcoin’e odaklanan bir merkeziyetsiz borsa kurmuştu.

San Francisco merkezli şirket ayrıca bir tüketici ödemeleri ve yatırım ürünü olan Cash App’in ve küçük işletmeler tarafından kullanılan orijinal satış ve kayıt hizmeti olan Square’in de sahibi. Şirket, genişledikç işletmelerinden sadece biriyle örtüşen bir kurumsal isme sahip olması gerektiği düşüncesine bürünerek önceki ay Facebook’un adının Meta adıyla değiştirmesi benimsediği stratejiyi benimseyerek bu hamleyi yapmış oldu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!