Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Yargı Komitesi, Cumhuriyetçilerin başvurusuyla Twitter CEO’su Jack Dorsey ile Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i; ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden ilgili New York Post’ta yayımlanan bir makaleye erişimi sınırlandırdıkları gerekçesiyle ifade vermeye çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Yargı Komitesi, ABD başkanlığı için yarışan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın eski ortağı olduğunu iddia eden Bobulinski’nin, Hunter Biden’ın Ukrayna ve Çin ile iş anlaşmalarından bahseden tartışmalı e-postaların doğru olduğunu iddia etmesi üzerine, Twitter ve Facebook’ta bu haberlere erişimin sınırlandırılmasıyla ilgili iki sosyal medya devinin CEO’suna tebligat gönderdi.

Twitter, geçen hafta ilk olarak makaleyi yönelik saldırı uğrayan içerik olarak gördü ve kurallarının olası bir ihlalini gerekçe göstererek, kullanıcıların New York Post makalelerine bağlantı erişmesini engelledi. Twitter daha sonra, bilgisayar korsanları veya onlarla çalışanlar tarafından paylaşılmadığı sürece saldırıya uğramış içeriği artık kaldırmayacağını ve içeriğin paylaşılmasını engellemek yerine bağlam sağlamak için tweet’leri etiketleyeceğini de söyledi.

Facebook sözcüsü de geçen hafta yaptığı açıklamada, Facebook’un ortakların kararını bekleyerek New York Post makalelerinin yayılmasını yavaşlattığını açıklamıştı. Duruşma tarihi henüz netlik kazanmazken, Facebook ve Twitter yetkilileri, herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

ABD Başkan Adayı Joe Biden ile oğlu Hunter Biden.

Hunter Biden’a yöneltilen suçlamalar neler?

Hunter Biden’a yönelik suçlamalar ise ağır. New York Post gazetesinin 14 Ekim’de yayımladığı haberde, Biden’ın Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde, oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna merkezli bir enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden almaları için Ukrayna’ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

E-postalarda, Hunter Biden’ın aylık 50 bin dolar maaşla yönetim kurulu üyesi olduğu Burisma’nın yönetim kurulunda bulunan Vadym Pozharskyi’nin mayıs 2014’teki bir e-postasında, Hunter Biden’a “Etkinizi, şirketimizin yararına nasıl kullanabilirsiniz?” diye sorduğu ortaya çıkmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Kripto paralarda anormal fiyatlar: Coinmarketcap bozuldu mu?

Haberde, Hunter Biden’ın iddialara yanıt olarak o anda Katar’da olduğunu belirttiği ve “Burisma’ya yönelik resmi bir suçlama var mı?” diye sorduğu ifade edilmişti. Pozharskyi’nin, 17 Nisan 2015’te Hunter Biden’a gönderdiği e-postada, Joe Biden ile tanıştığını anlattığı öne sürülmüştü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.