Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Polychain Capital tarafından desteklenen coin listeleme platformu olan CoinList, sessizce merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarına giriş yaptı. San Francisco merkezli firma, Şubat ayından bu yana kurumların wBTC’yi edinmelerine yardımcı olduğunu açıkladı.

Coin List yayınladığı blog yazısında “Şubat ayından kurumlar için wBTC / BTC hizmetini başlattığından bu yana var olan toplam wBTC arzının %25’i bastık ve ortalama günlük hacmin %20’si kadar işlem gördü. Şimdi bunu tüm kullanıcılarımıza açıyoruz” denildi.

Şirket bütün süreci onlar adına yürütecek

Şu anda, wBTC’yi elde etmenin ilk adımı, Uniswap ve IDEX gibi merkezi olmayan protokollerde ETH ile satın almak oluyor. WBTC almak isteyen Bitcoin sahipleri, wBTC’yi satın almadan önce BTC’lerini merkezi borsalarda ETH ile değiştirmesi gerekiyor.

Bitcoin’i ilk önce Ethereum’a, sonra da wBTC’ye dönüştürme süreci oldukça zorlu olduğu için Coin List, bu işlemi kullanıcılar yerine kendisi yapmaya karar verdi ve bu yükü ufak bir maliyetle hafifletmeye karar verdi. Şirket, artık kullanıcılarına BTC’yi doğrudan cüzdandan, wBTC’ye veya tam tersine dönüştürme olanağı sunuyor.

Şirket, kullanıcıların BTC mevduatlarında onlar için wBTC’yi basacak, dönüştürecek ve wBTC satıcısı olarak da hareket edecek. Sonrasında ise wBTC’yi doğrudan kullanıcıların cüzdanlarına aktararak BTC’lerini cüzdanlarında depolayacak. CoinList, bu hizmet için işlem başına %0,25 komisyon alacak.

WBTC, Bitcoin tarafından 1’e 1 oranında desteklenen Ethereum‘a dayanan bir ERC tokenidir. Wrapped Bitcoin, bu sayede Ethereum akıllı sözleşmelerinde ve platformlarında kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından 10 milyon dolar civarında bir fonlamayla destek bulan CoinList, kurulduğu yıl olan 2017 yılında kripto para piyasasında başlayan ilk (ICO) patlaması sırasında ön plana çıktı. Şirket, bu furyada yaklaşık 205 milyon dolarlık Filecoin ICO ve 35 milyon dolarlık Dfinity airdrop dahil olmak üzere 12 coin listelemesi gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilir:  İlginç Bitcoin ve ABD Doları yorumu: Durum ABD İç Savaşı'ndan önceki gibi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.