Donald Trump’tan başkanlık koltuğunu devralan ABD Başkanı Joe Biden’ın kabinesinde yer verdiği ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin düzenlenmesi gerektiği görüşünü yineledi ve gözetime ihtiyaç duyan spekülatif varlıklar olduğunu söyledi.

CNBC’ye konuk olan Yellen, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin özel bir regülasyona tabi tutulması gerekip gerekmediğini şeklinde sorulan soruya, yetkililerin yatırımcıları korumaya ve kripto para birimlerinin suç faaliyetlerinde kullanılmamasını sağlamaya odaklandıkları şeklinde yanıt verdi.

Yellen: Yatırımcı korunmalı

Yellen, odak noktalarının yatırımcılar olduğunu belirterek, “Yasadışı işlemler için bir araç olarak kullanılmadığından ve yatırımcı koruması olduğundan emin olmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Piyasadaki regülasyonların da farklılaşacağını ima eden ABD Hazine Bakanı, bunu finans piyasalarının gelişimi açısından önemli bulduğunu söyledi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda, Reddit’teki Wallstreetbets adlı oluşum, büyük yatırımcıya savaş açmıştı. Melvin Capital yatırım fonu şirketin hisselerinin düşeceğini öngörüp açığa satış işlemi gerçekleştirdi. Bunu fark eden Reddit kullanıcıları da tam tersi işlem yaparak GameStop hissesini almaya başladılar. Küçük yatırımcılar hisseyi aldıkça fiyatı yükseldi ve Melvin Capital’in açmış olduğu pozisyon büyük kayıplar vermeye başlamıştı. GameStop ve diğer birkaç şirketin etrafındaki faaliyet, ticaret dünyasına yepyeni bir deneyim getirdi ve hatta ABD’deki en iyi düzenleyicilerin konuyu tartışmak için bir araya gelmelerine neden oldu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!