Fotoğraf: New York Times

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, birkaç saat önce faiz artışı ile ilgili söylediği sözleri yalanladı ve ABD merkez Bankası (FED)’in faizleri artıracağı öngörüsünde bulunmadığını, böyle bir tavsiyesi olmadığını söyledi ve kripto paralar konusundaki regülasyonun gerekliliğini bir kez daha ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden ile birlikte ABD Hazine Bakanlığı koltuğuna getirilen ve Bitcoin karşıtlığı ile bilinen Janet Yellen, FED’in faiz artışı yapabileceği konusunda açıklamalarda bulunmuş ve piyasalarda hareketliliğe sebep olmuştu. Ancak Yellen, bu açıklamasından vazgeçerek FED’in faiz artışı konusunda yeni herhangi bir kararın olmadığını belirtti.

Kripto para piyasasında hareketlilik yaşanmıştı

Yellen, “Fed’den faiz artırımı beklemiyorum ya da bu konuda tavsiyede bulunmuyorum. Faiz oranlarının gelecek dönemde yapısal nedenlerle düşük kalmasını bekliyorum. Fed’in enflasyonla başa çıkabilecek araçları var. Destek paketinin ekonomide aşırı ısınmaya neden olacağını düşünmüyorum. Kripto piyasası regülasyonu önemli bir konu ancak bunun için yeterli regülasyon sistemine sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanı’nın bir önceki açıklaması nedeniyle Bitcoin’de yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüş yaşanmıştı ve piyasada faiz oranlarının artırılabileceği ifadesi tedirginlik yaymıştı. Lider kripto para bu haberin kayda geçtiği dakikalarda 54 bin 300 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.