Japonya’nın en büyük bankaları MUFG, SMBC, Mizuho ve Japan Post gibi önde gelen birçok kuruluş, merkez bankası dijital para denemelerine başlayacak. Bankalar, oluşturulan blok zinciri altyapısıyla ödemeleri etkinleştirerek birçok denemenin altına imza atacak.

74 kuruluştan oluşan bir konsorsiyum olan Dijital Para Birimi Forumu altındaki kuruluşlar tarafından 24 Kasım’da yayınlanan whitepaper’a göre, ödeme sistemi izinli bir blok zinciri teknolojisiyle çevrelenen iki katmanlı bir platform olacak.

Para biriminin geçici adı Dijital Para Birimi JPY (DCJPY) olarak belirlendi. DCJPY, blok zinciri dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak ve banka mevduatlarıyla desteklenecek. Kullanıcılar hesap açtıklarında dijital para biriminde işlem yapacak.

Japon otoritelerinin hedefi dijital parayı 2023 yılında yaygınlaştırmak

Proof of Concept (POC) konsensüs ile hayata geçecek proje, DeCurret adlı fintek girişimi tarafından başlatıldı ve firma aynı zamanda konsorsiyumun bir parçası olan SMBC, MUFG ve SBI bankaları tarafından 62 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Proje ayrıca Finansal Hizmetler Ajansı, Maliye Bakanlığı ve Japonya Merkez Bankası tarafından an be an gözlenecek.

Kasım ayındaki ilerleme raporuna göre, sıralanan kullanım örnekleri arasında hedef, dijital para birimini tedarik zinciri sistemlerinde 2023’te perakende şirketlerini ve ortaklarını hedef alan planlı bir kullanıma sunmak ve yaygınlaştırmak olacak. Bu doğrultuda konsorsiyum, verimliliği artırmak için ödeme işlemlerini daha seri hale getirmeyi amaçlayan bir PoC gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ayrıca firmalar, testlerin ardından DCJPY’yi diğer dijital platformlara entegre etmeyi planlıyor. Japon otoriteleri, denemelerden sonra dijital para biriminin düşük maliyetli ticari işlemler için fizibilitesini keşfedecek. Konsorsiyum ayrıca P2P alım/satım, menkul kıymet tokenlarını, perakende ödemeler, endüstriyel yerleşimler, bölgesel token’lar ve NFT’ler gibi ek kullanım alanlarını da araştırıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!