Japonya Merkez Bankası, önceki gün yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftalarda bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) testlerini desteklemek amacıyla bir “irtibat ve koordinasyon komitesi” oluşturduğunu açıkladı.

Japonya Merkez Bankası yetkilileri, bu ay dijital para denemelerinin baharda başlayacağını duyurmuştu. Komitenin amacı, merkez bankası ile özel sektör arasında bir bağlantı noktası olarak hizmet edecek.

Merkez bankasının yayımladığı PDF dosyasında piyasadaki oyuncuların da görüşlerini alacaklarını ve test aşamasının önemli olduğunu vurgularken, “Banka şu anda, genel ödeme ve ödeme sistemlerinin istikrarını ve verimliliğini sağlama açısından merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma plânına sahip olmasa da, CBDC araştırması sırasında özel sektör, uzmanlar ve ilgili kamu otoriteleri gibi çeşitli paydaşların bilgilerini uygulamanın önemli olduğunu düşünmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Japonya otoritelerinin bu dili, CBDC (merkez bankası dijital para) deneyinin ayrıntılarını halkla paylaşmaya başlamak için hazırlıklar yapan ABD Merkez Bankası’nın açıklamalarını yansıtıyor. FED Başkanı Jerome Powell, dijital dolar için çalışmaların sürdüğünü ancak bu konuda acele etmediklerini belirtmişti.

Bank of Japan (BOJ) yani Japonya Merkez Bankası’nın bahsettiği özel sektör üyeleri, belgeye göre bir dizi bankacılık, ödemeler ve fintech birlikleri içeriyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.