Japonya Merkez Bankası (BOJ), Pazartesi günü kendi dijital para birimini çıkarmak için denemelere başladı.

Japonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Mart 2022’ye kadar yürütülecek olan deneylerin ilk aşamasının, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) verilmesi, dağıtılması ve kullanılmasının teknik fizibilitesini test etmeye odaklanacağını söyledi.

BOJ İcra Direktörü Shinichi Uchida geçen ay, merkez bankasının ödeme hizmeti sağlayıcılarını ve son kullanıcıları içeren bir pilot program başlatacağını söylemişti. Uchida, CBDC’yi inceleyen politika yapıcılar ve banka lobilerinden oluşan bir komiteye, “BOJ’un duruşunda herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte, şu anda CBDC yayınlama plânı yok ancak bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

COVID 19 sonrası nakit paranın kullanımının azalmasıyla birlikte küresel merkez bankaları, finansal sistemlerini modernize etmeye, kripto para birimlerinden gelen tehdidi önlemeye, yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için dijital para birimleri geliştirmeye çalışıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.