Japon Yeni ve Bitcoin

Japonya’da 2018 yılında Avustralya merkezli kripto para borsası CoinExchange’ten 700 bin dolar (78 milyon Japon Yeni) değerinde Bitcoin çalan iki kişi tutuklandı.

Tokyo siber suçlarla ilgilenen polis departmanı, 25 yaşındaki Yuto Onitsuka ile 28 yaşındaki Takuma Sasaki adlı iki Japon kripto para borsası çalışanını bilgisayar dolandırıcılığıyla suçlamıştı.

Şu an faaliyetini sonlandıran kripto para borsasının yetkilileri, Bitcoin hırsızlığını fark ettikten sonra polise şikayette bulunmuş ve Metropolitan Polis Departmanı, olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre iki kişi borsanın hesabının şifresine ulaştı ve 78 milyon Japon Yeni yani 700 bin dolar değerinde Bitcoin’i hesaplardan çekti. Şüpheliler, bu Bitcoin’leri yerli ve yabancı olmak üzere birçok borsaya aktardı.

Bir miktar Bitcoin’i harcadılar

Soruşturmayı yürüten kaynaklara göre, Onitsuka Tokyo’da sanal para yönetimiyle ilgilenen bir firmada çalışıyordu ve bütün kullanıcı adı ve şifreleri biliyordu. Sasaki de 6 milyon Japon Yeni yani 55 bin dolarlık harcama yaptı ve bir miktar borç ile seyahat masraflarını çaldıkları Bitcoin’le gerçekleştirdi.

Kaynaklar, Onitsuka ve Sasaki’nin dört ila beş yıl önce bir çevrimiçi bülten panosu aracılığıyla tanıştıklarını, ancak birbirleriyle hiç görüşmediklerini söyledi.

CoinExchange adlı borsa Ekim 2019’da büyük bir finansal kriz yaşadıklarını ve Aralık 2019’da da borsa faaliyetlerini sonlandırdıklarını açıklamış müşterilerine borsadaki sermayelerini çekmeleri için süre tanımıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!