Japonya Başbakanı Shinzo Abe.

Japonya’da bir grup iktidar partisi milletvekili, Facebook’un Libra projesi ve Çin’in bir dijital yuan yaratma dürtüsü nedeniyle kendi dijital para birimlerini çıkarması için bir teklif üzerinde çalışıyor.

Dışişleri Bakanlığı meclis başkan yardımcısı olan Liberal Demokrat Parti milletvekili Norihiro Nakayama, dijital para biriminin hükümet ve özel şirketler arasında Japonya’yı finansal teknolojideki küresel değişikliklerle uyumlu hale getirecek ortak bir girişim olabileceğini söyledi.

Japonya ‘dijital yen’ için iştahlı

Nakayama, 70 kadar Liberal Demokrat Parti milletvekilinin ilk işinin Japonya’nın dijital yeni üzerinde çalışma başlatmak olacağını ifade etti ve Çin’in dijital yuan çıkarma gayretinde olduğunu söyleyerek buna karşı bir önlem almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Mecliste eski ekonomi bakanı Akira Amari liderliğindeki grup, önerisini önümüzdeki ayın başlarında hükümete sunmayı planlıyor.

Japonya’nın teknik ve yasal engeller nedeniyle yakın zamanda herhangi bir dönem dijital para çıkarması olası olmasa da, bu hareket Japonya Merkez Bankası’nın diğer altı merkez bankasının gelecekte çıkarmayı planlanladığı ortak dijital para için yaptığı hazırlık aşaması olarak görülüyor.

Siyasi çevrelerdeki dijital paralara artan ilginin bir işareti olarak, Başbakan Shinzo Abe’nin Cuma günü parlamentoya hükümetin Japonya Merkez Bankası ile birlikte çalışarak dijital para birimlerini incelemesi ve bir çözüm aracı olarak Japon Yeni’nin rahatlığını artırmanın yollarını bulmasını söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.