Dünyanın en varlıklı iş adamlarından olan Jeff Bezos’un kişisel serveti, şirketi Amazon’un hisselerinin dev yükselişiyle sadece bir gün içinde tam sekiz milyar dolar birden arttı.

Bezos’un kurucusu ve CEO’su olduğu Amazon şirketi, Perşembe günü Noel ve yılbaşı sezonunu da kapsayan son çeyrek için beklentilerinin üzerinde kâr açıklamıştı.

Dev şirket, Eylül – Aralık aylarında arasında 3,3 milyar dolar kâr elde ettiğini duyurdu. Amazon’un bu dönem için beklentisi 2 milyar dolar civarındaydı.

Hisseler yüzde 7 yükseldi, Bezos 8 milyar dolar cebine koydu

Bu açıklama şirketin hisseleri için bomba etkisi yarattı. Duyuru sonrası Amazon hisseleri geçtiğimiz Cuma günü yaklaşık % 7 yükseldi. Bu yükselişle Bezos, bir günde 8 milyar dolar kazanmış oldu.

Amazon’un piyasa değeri, Cuma günü 1 trilyon dolar eşiğini bile aştı. İnternet devi Amazon’un hisselerinin yaklaşık yüzde 12’si Bezos’a, yüzde 4’ü ise eski eşi MacKenzie Bezos’a ait. Bezos’a ait hisselerin değeri, böylece 115,6 milyar dolara ulaştı.

Bu artışla Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Bezos’un serveti 124 milyar oldu. Jeff Bezos’un geçen sene Ocak ayında boşandığı eşi MacKenzie Bezos, ikilinin Amazon’daki hisselerinin yüzde 25’ine tek başına sahip olmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.