Piyasalar ve özellikle kripto para endüstrisi ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın, COVID 19 sonrası gerileyen ve zarar gören ülke ekonomisine yapacağı destek paketini merak ediyordu. Biden, bütçenin 1.9 trilyon dolar olduğunu ve destek paketinin sağlık, eğitim, ve eyalet yönetimlerini kapsadığını aktardı. Peki bu paketin açılmasına Bitcoin ne tepki verdi?

3 Kasım 2020 tarihinde Donald Trump’ı mağlup ederek ABD’nin 46. başkanı olmaya hak kazanan Joe Biden, haftalardır merak edilen destek paketini açıkladı. 78 yaşındaki tecrübeli siyasetçi, 1.9 trilyon dolarlık paket dahilinde Aralık ayında verilen 600 dolarlık çeklere ek olarak ABD vatandaşlarına 1400 dolarlık ödeme yapılacağını ve toplamda kişi başı ödenecek rakamın 2000 doları bulduğuna dikkat çekti. Trump yönetimi Nisan ayında herkese 1200 dolarlık çek dağıtmıştı.

Paketin içeriği: COVID 19, eğitim, işletmeler ve yerel yönetimler

Paket ağırlıklı olarak federal yönetimleri ayağa kaldırmak, eğitim ve sağlık alanına destek içeriyor. Buna göre, eyalet ve yerel yönetim yardımı olarak 350 milyar dolar, ilköğretim, lise ve yüksek okullar için 170 milyar dolar, sağlıkta koronavirüs aşı ve test maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda 50 milyar dolar, ulusal aşı programı için 20 milyar dolar bütçe ayrıldı.

İşsiz kalanlara haftalık 400 dolar ayırılan pakette, toplamda 25 milyar dolar kira desteği, 4 milyar dolarlık gıda desteği, KOBİ’lere 15 milyar dolar, girişimcilere düşük faizle 35 milyar dolarlık kredi sağlanacak.

Perşembe günü verilerine göre COVID 19 ABD’de 385 bin kişinin hayatına mâl oldu. Biden yönetimi 20 Ocak 2021 tarihinde iş başı yapacak.

Bitcoin ne tepki verdi?

Biden’ın açıkladığı bu destek paketiyle birlikte tüm dünya basılan paranın bir kısmının piyasalara akın edeceğini plânlıyor. Bitcoin, paketin duyurulmasından sonra ani bir ivme yaptı ve 38 bin 450 dolar civarından 38 bin 950 seviyelerine dokundu ancak sonrasında düşüş yaşadı. Bu haberin yazıldığı dakika itibariyle Bitcoin, 39 bin dolardan işlem görüyor.

İlginizi Çekebilir:  2021'de Bitcoin için 4 analist/fon yöneticisi görüşü
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.