Amerika Birleşik Devletleri’nde antitrust* ve rekabet hukuku alanlarında uzmanlaşmış Amerikalı bir hukuk bilimcisi olan Lina Khan’ın, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Federal Ticaret Komisyonu (FTC) komisyon üyeliğine aday göstereceğini açıklandı. Lina Khan bir dönem, Bitcoin ve kripto dostu FTC Delegesi Rohit Chopra’nın hukuk danışmanı olarak da çalıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesinin antitrust alt komitesine eski bir avukat olan Lina Khan’ı Federal Ticaret Komisyonu’nun bir komisyon üyesi olarak aday göstermeyi plânladığını söyledi.

Columbia Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden önce Khan, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin antitröst alt komitesinde bir avukat olarak görev yapıyordu. Khan’ın başında olduğu bir grup avukta, 16 aylık bir araştırmanın ardından, geçen Ekim ayında Facebook, Amazon ve Google da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin dijital pazarda orantısız bir güç kullandığını ve rekabete aykırı iş uygulamalarıyla uğraştığını tespit eden bir rapor yayınlamıştı. Bu rapor büyük yankı uyandırmıştı.

ABD’de tüketici haklarını koruyan bir teşkilat olan Federal Trade Commission’a Lina Khan’ın aday gösterilme haberi Cumhuriyetçiler’in de tepkisini çekti.

Öte yandan Joe Biden, SEC Başkanlığına da Bitcoin ve kripto paralarla ilgili olumlu sözler sarf eden Gary Gensler’ı aday adayı göstermişti. Biden daha önce de Federal Ticaret Komisyonu delegesi kripto dostu Rohit Chopra’yı, Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB) müdürü olarak aday göstermişti.

*Amerika Birleşik Devletleri’nde antitröst yasası, ticari şirketlerin davranışlarını ve organizasyonlarını düzenleyen ve genellikle tüketicilerin yararına rekabeti teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi federal ve eyalet hükümeti yasaları olarak biliniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!