Ocak ayında 45. ABD Başkanı Donald Trump’ın ardından göreve gelen Joe Biden, ABD ekonomisinde değişiklik hamlelerine devam ediyor. Biden, sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planlıyor. Bu kazançların içerisinde hisse senetleri ve kripto varlıklar da bulunuyor. Bu haberin ardından geleneksel piyasaların yanı sıra Bitcoin‘de de sert bir düşüşe yol açtı.

Biden hükümetinin yürürlüğe koymak istediği plâna göre 1 milyon dolar ve üzerinde kazanç elde edenlerin sermaye kazancı vergisi oranını neredeyse iki katına çıkararak yüzde 39.6’ya yükseltilmesini önerecek. Bu oranın başka bir vergiden dolayı ilave edildiğinde federal vergi oranlarının 43.4’e kadar çıkabileceği ifade edildi.

Haber sonrası ABD piyasaları S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’ta büyük satış dalgası geldi. Bu satışları kripto para piyasası da takip etti ve Bu satışlardan etkilenen Bitcoin de sert bir düşüş ile 50 bin dolar seviyelerine kadar düştü.

Bloomberg’in aktardığı haber, ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırıldı ve plan henüz kamuya açık olmadığı için tam netlik kazanmış değil.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.