ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en gelişmiş antivirüs programı McAfee’nin kurucusu olan ünlü iş insanı John McAfee‘yi kripto para piyasalarında pump ve dump olarak bilinen bir kripto paranın artmasını ve yükselmesini speküle planını yürüttüğü bunu dolandırıcılık ve kara para aklama için yaptığı iddiasıyla suçladı. McAfee ayrıca şu anda İspanya’da vergi kaçırma suçlamalarıyla tutuklu bulunuyor ve 30 yıl hapis alabileceğin söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Savcısı yaptığı açıklamada, McAfee’nin “Emtia ve menkul kıymet dolandırıcılığı için plân yapmak, menkul kıymetler işleme ve dolandırıcılık plânlamak, kablo dolandırıcılığı plânı ve önemli banka dolandırıcılığı ve kara para aklama plânı” suçları ile suçlandığını söyledi. Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, McAfee ve suç ortağının bu planlar sayesinde 13 milyon dolardan fazla para topladıklarını iddia etti.

İddianamede pump/dump grupları yer aldı

McAfee’nin Twitter’ı altcoin’leri “pompalama ve boşaltma” (pump ve dump) planlarında tanıtmak için kullandığı iddia ediliyor. McAfee ayrıca, kendisine ödeme yapıldığını açıklamadan ICO’ları tanıtmakla da suçlandı. McAfee’nin kripto danışma ekibinin bir üyesi ve aynı zamanda avukat da olan Jimmy Watson da suçlandı.

İddianamede yer alan ifadelere göre, McAfee ve danışmanı, 2017 yılında ICO’lar dahil olmak üzere, yüksek miktarlarda altcoin’leri düşük fiyattan alıp, bu altcoinleri Twitter’dan yanlış ve yanıltıcı bir şekilde takipçileri ile paylaşıp fiyatın artacağını söyleyip, altcoinlerin piyasa değerlerini yapay olarak şişirdi. Bu şekilde yatırımcı akınına uğrayan altcoinler böylelikle primleniyor ve McAfee, altcoinleri sosyal medyadaki gücünü kullanarak yüksek fiyattan satarak servetine servet katıyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!