Geleneksel finans dünyası uzun zamandır kripto pazarına şüpheyle yaklaşıyor, birçok finansal “guru” ve bankalar da bu piyasayı eleştiriyor ve Bitcoin‘in hakkında da kötü ön yargılara sahip. Ancak kurumsal oyuncuların da yavaş yavaş piyasaya girmesiyle birlikte JP Morgan gibi dev bankaların tutumu değişmeye başladı.

Bu konuda dijital varlıkların kademeli olarak kabul edilmesi nedeniyle JP Morgan’ın rakipleri üzerinde değerli bir avantaj elde etmesi mümkün görünüyor. Bu haftanın başlarında, kripto para piyasaları Goldman Sachs’ın müşterileriyle yapılan bir görüşme sırasında Bitcoin hakkında yaptığı “uygun yatırım değil” yorumları büyük şaşkınlıkla karşılamıştı.

Goldman Sachs analistlerinin, yatırımcılarla yapılan toplantıda yaptıkları sunumda Bitcoin ve kripto paraların genel olarak yatırımcılar tarafından uygun bir yatırım olarak görülmemesi için birçok neden sunmuştu. Nedenleri ise şunlardı:

  • Tahviller gibi nakit akışı yok
  • Küresel ekonomik büyüme yoluyla fayda sağlamıyor
  • Orantısız korelasyon nedeniyle tutarlı bir çeşitlilik faydası sağlamıyor
  • Volatilite etkisini azaltmıyor
  • Enflasyondan korunma açısından bir fayda sağlamıyor

İki dev banka arasında büyük karşıtlık

Bu, yakın zamanda kripto endüstrisindeki şirketlere bankacılık hizmetlerini genişletmeye başlayan JPMorgan’ın en büyük rakibi Goldman Sachs karşısında gerçekleştirdiği son eylemlerle resmen meydan okuyor.

JP Morgan’ın dünyanın en önemli kripto para borsalarından ikisi olan Coinbase ve Gemini ile çalışmaya başladığını açıklaması Goldman Sachs’ın bu katı tutumuna son derece ters bir konumda. Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz, “JP Morgan, Coinbase ve Gemini’ye bankacılık hizmetleri sunacaklarını duyurmuştu. Bu demek oluyor ki geleceğin kripto para birimlerini, dijital varlıkları ve blockchain tabanlı sistemleri içereceğini kabul ediyor.” açıklamasını yapmıştı.

Kripto para endüstrisi şu anda çok küçük ancak önemli bir büyüme alanına sahip olduğundan, büyük endüstri oyuncularına hizmet sunan JPMorgan, bu hamlesiyle onlara karşı rekabetinde ciddi bir avantaj sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Şant Manukyan'dan Bitcoin için yeni öngörü: 9 bin 700 dolar

JP Morgan’dan ters köşe: Bitcoin’in değeri düşük

Goldman Sachs’ın kafası karışık: Bitcoin uygun bir yatırım değil

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.