ABD’nin ve dünyanın önde gelen bankalarından JP Morgan Chase, ilginin son dönemde oldukça arttığı Asya’daki devletlerin ekonomilerinin ABD Doları’na darbe vurabileceğini söyledi.

Küresel finans çevrelerinde neredeyse tek para birimi olarak yıllarca piyasalara hükmeden ABD Doları’nın önümüzdeki yıllarda var olan konumunu korumak için çok çaba sarf edeeğini ve dünyanın ekonomik anlamda çok değişeceğini belirten JP Mrogan Chase stratejistlerinden Craig Cohen, “ABD doları neredeyse 100 yıldır dünyanın baskın rezerv para birimi oldu ancak yapısal nedenler ve konjonktürel engellerden dolayı, doların bu statüsünü kaybedebileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki on yıllarda, dünya ekonomisinin ABD ve ABD doları hakimiyetinden Asya’nın hakim olduğu bir başka sisteme taşınacağını düşünüyoruz.” diyen ve Çin’in küresel bir süper güç olmaya doğru ilerlemesini göz önünde bulunduran Cohen yatırımcıların sadece dolar portföyünden çıkması gerektiğini öngördü ve sepetlerini çeşitlendirmenin zamanının geldiğini dile getirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.