Merkez bankalarının dijital para piyasaya sürme fikri son dönemde iyiden iyiye dillendirilirken JP Morgan Chase, yaptığı bir araştırmada merkez bankaların dijital paraların ABD’nin gücüne zarar verebileceğini gözler önüne serdi.

ABD’nin dev yatırım bankalarından JPMorgan Chase’e göre dijital herhangi bir para biriminin ABD’nin ekonomik ve jeopolitik gücünün önemli bir yönünü kaybetmesine yol açabilir.

JP Morgan baş ekonomisti Michael Feroli başkanlığında yapılan ve birden fazla ekonomistin katıldığı araştırmada “ABD Doları’nın dünya üzerindeki hegemonyası sebebiyle dünyada dijital paralardan ABD kadar olumsuz etkilenecek başka bir ülke yok. Uluslararası mal, emtia ve hizmet ticaretinde kullanılan parayı, küresel rezerv olarak görülen parayı kontrol etmek birçok avantaj sağlıyor.” ifadelerine değinildi.

JP Morgan, ABD Doları’nın yakında dünyanın rezerv para birimi olarak devrileceğini düşünmüyor. Ancak analistler, ticaret anlaşması ve SWIFT mesajlaşma sistemi de dahil olmak üzere dolar hakimiyetinin “daha kırılgan” yönlerinin risk altında olabileceğini belirtiyor. Analistler, Avrupa Birliği gibi uyumlu bir gücün bile ABD’nin küresel ödeme sistemleri üzerindeki etkisini azaltmak isteyebileceğini söyledi. SWIFT’in 2018’de bazı İran bankalarına erişimi askıya aldıklarına işaret ettiler, ki bu muhtemelen AB yasalarını ihlal ediyor olabilir.

Olası Dijital Dolar senaryosu mümkün olabilir

JP Morgan ekonomistlerine göre ise diğer ülkeler SWIFT alternatifi bir sistem geliştirebilir ve kendi dijital paralarını geliştirirse ABD Doları’nın dünya üzerindeki etkisi azalabilir. Ancak bazı ekonomistler bu durumda BAD’nin bu duruma sessiz kalmayacağını ve Dijital Dolar konusunda hızlı ve çözüm odaklı adımları kısa süre içinde atabileceklerini söylüyor.

“ABD, eğer yerel finans sistemini etkilemeyecek, özellikle uluslararası işlemlerde kullanılacak yeni bir dijital dolar geliştirebilirse dünya ekonomisindeki rolünü koruyabilir. Başta ABD olmak üzere gelir düzeyi yüksek olan ülkeler; jeopolitik risk yönetimi kapsamında dijital paralara yönelebilir” denilen raporda FED Başkanı Jerome Powell’ın Şubat ayındaki açıklamalarına da yer vererek ABD Merkez Bankası’nın dijital para birimi ile ilgili geniş bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in gözü bu hedefte!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.