Son döneme damgasını vuran blok zinciri ve kripto para projeleri ile firmaların dev şirketlerde fonlama sağlamasında yeni bir haber daha geldi. Sektörde tanınan blok zinciri firması ConsenSys, J.P. Morgan ve MasterCard’dan 65 milyon dolar topladı.

Reuters’ın haberine göre, blockchain teknoloji firması ConsenSys, büyümesini ve küresel genişlemesini finanse etmek için J.P. Morgan, Mastercard Inc ve UBS Group AG gibi büyük bankalardan ve finansal hizmet şirketlerinden 65 milyon dolar topladığını açıkladı.

ConsenSys, merkez bankası dijital paraları için kritik noktada yer alıyor

En son yapılan bu finansman, BNY Mellon, BlackRock Inc ve Mastercard Inc gibi finans firmalarının yatırım ve ödeme amacıyla kripto para birimlerini daha fazla kullanmak için adımlar attığı bir zamanda geldi. ConsenSys, geçen yıl Ağustos ayında JPMorgan’ın önemli blok zinciri birimi Quorum’u satın almıştı. Anlaşmanın bir parçası olarak banka da, ConsenSys’e stratejik bir yatırım yaptı. Şirket ayrıca, ConsenSys’in protokoller grubunun da altı merkez bankası için merkez bankası dijital paraları (CBDC) oluşturduğunu açıkladı.

Brooklyn merkezli ConsenSys, kripto para sektörünün ilk parladığı yıl olan 2017’de Bitcoin‘den sonra dünyanın en popüler kripto para birimi olan Ethereum’un kurucularından biri olan Joe Lubin tarafından kuruldu. Web sitesinin referanslar ve müşteriler kısmında Microsoft Corp, Amazon Web Services, Ernst and Young ve Procter & Gamble Co yer alıyor.

Kripto para birimi işlemlerine güç veren teknoloji olarak on yıldan fazla bir süre önce ortaya çıkan blockchain (blok zinciri) o zamandan beri bankalar ve diğer büyük şirketler, altyapılarına daha fazla işlevsellik katmak, iş uygulamasını geliştirmek ve test etmek için blok zinciri şirketlerine milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!