Merkezi New York’ta bulunan ABD’nin en büyük ve dünyanın da en değerli bankası konumundaki JP Morgan, Bitcoin ile ilgili yeni bir değerlendirmede bulundu. JP Morgan analistleri, Bitcoin’de son iki aylık performansı economic side show- yani Türkçe deyimle ‘küçük bir şov’ olarak tanımladı ve asıl olarak “COVID-19 sonrası gerçek hikâye” olarak gördüğü bankalar ve fintech arasındaki savaşa dikkat çekti ve yaşanabilecekler konusunda endişe duyduğunu belirtti.

Fintech inovasyonu ve dijital para birimleri için artan talep, çevrimiçi girişimlerin yükselişi ve dijital platformların kredi ve ödemelerinin genişlemesiyle birlikte gerçek Covid-19 sonrası savaş başlayacağını söyleyen J.P. Morgan’ın tahminlerine göre, şu anda 1 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip 58 fintech şirketi var ve bunların çoğu yakında “dijital üstünlük” için bankalarla savaşacak.

Yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin‘e ayırdığı parantezde Y kuşağının etkisine dikkat çekti ve müşterilerine gönderdiği yeni bir notta, “Bitcoin ve kripto paralara olan ilginin ‘alternatif’ bir para birimi olarak altınla rekabeti, Y kuşağı yatırımcıların evreninin daha önemli bir bileşeni haline geldikçe ve geleneksel altın yerine ‘dijital altın’ tercihleri göz önüne alındığında muhtemelen devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Bitcoin inkâr edilemez şekilde popüler”

J.P. Morgan, ana akıma kıyasla daha fazla kurumsal şirketin Tesla’nın devasa Bitcoin satın alımını kopyalayacağını düşünmüyor. JP Morgan, müşterileriye paylaştığı notun devamında, “Büyük bankalar arasında yaygın bir bilgelik haline gelen bir yaklaşım olan; tüm dalgalanmalara, enerji maliyetlerine ve bunu bir değişim aracı olarak gerçekten kullanamayacağınız gerçeğine rağmen, Bitcoin Y kuşağı arasında inkar edilemez bir şekilde popüler. Y kuşağının gittiği yerde, bankalar da gitmelidir.” cümlelerini kullandı.

Lider kripto para Bitcoin, haberin yazıldığı sırada 53 bin 100 dolardan işlem görüyordu.

İlginizi Çekebilir:  Grayscale, spot Bitcoin ETF'i için SEC'ye başvuracak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.