Bitcoin için yakın zamanda 146 bin dolarlık fiyat tahmini yapan ancak adil fiyatının 25 bin dolar olduğunu dile getiren dünyanın en büyük bankalarından JP morgan, Bitcoin’deki kurumsal desteğe ve Tether’de var olan güven kaybı endişesine dikkat çekti ve Tether (USDT) hakkında olumsuz gelişmelerin olması durumunda BTC’nin bundan ciddi şekilde etkilenebileceğini ifade eden bir rapor yayımladı.

Yaklaşık 30 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin alım/satımında yüksek bir paya sahip USDT’deki bu endişe kripto para piyasasını yakın zamanda huzursuz edebilir. Buradan yola çıkarak JP Morgan analistleri, 2019 yılından bu yana Bitcoin işlemlerinin yüzde 50-60’lık bölümünün USDT ile yapıldığını aktardılar.

JP Morgan analistlerine göre dünya kripto para piyasasında stabilcoin olarak en fazla hacme sahip olan USDT’ye olan ani bir güven kaybı, Bitcoin piyasalarında çok ciddi bir likidite şoku yaşatabilir. Bunun devamında ise talep ve likidite açısından havuzlara erişim kaybedilebilir.

Tether kuyruk riski nedir?

Bilindiği üzere Tether, 1:1 oranında ABD dolarına sabit ve dünyada rezerv olarak tutulan USD’ye eşit miktarda varlığını sürdürüyor. Tether’in geleneksel bankalardaki gibi herhangi bir mevduat sigortasına ve katı denetimlere tâbi olmaması, USDT için bir ‘kuyruk riski’ tehlikesini taşıyor. Kuyruk riski, olası olmayan veya beklenmedik bir anda bir olayın meydana gelmesi ve herhangi bir varlıkta önemli bir kayba neden olma olasılığıdır. Bir yatırımın normal dağılım riskinin üzerinde ortalamadan üç standart sapmadan fazla hareket etmesi durumunda ortaya çıkan bir portföy riski türünü tanımlar.

JPMorgan analistleri yayımlanan raporda konuyla ilgili Tether’in nakit ve USD’ye eş değer olarak tuttuğu rezerv varlıklarının, ödenmemiş borçlarına eşit olduğunu iddia ettiğini ancak bu durumu kanıtlamak için şu ana kadar bağımsız bir denetim uygulanmadığını, hatta mahkeme dosyasında Tether şirketinin, tam bir rezerv desteğine ihtiyaç olunmadığını belirttiğini ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Ray Dalio, Bitcoin için kötü senaryoyu açıkladı: 1930'lardaki altın kanunu uygulanabilir

Analistler son olarak, kripto paralardaki kırılganlığa dikkat çekerek, “Hisse senetlerindeki büyük düşüşlerde, maliyetinin çok üzerinde fiyatlanan kripto varlıkların hâlâ en güçsüz korunma yöntemi olarak var ve kripto para benimsenmesi yaygınlaştıkça döngüsel varlıklarla korelasyonlar da artıyor” cümlelerini raporda belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.