JPMorgan, bu hafta blockchain hakkında geniş kapsamlı bir rapor yayınlayarak, teknolojinin ana akım tarafından benimsenme beklentilerine ve Facebook destekli Libra projesi gibi istikrarlı paraların uygulanabilirliğine değindi.

Bu yılki JPMorgan Perspektifler raporu, blockchain’in borsa gibi şirketler arasında daha yaygın bir kullanım gördüğünü iddia ediyor, ancak ana akım tarafından benimsenmesi hala yıllar sonra gerçekleşeceğini belirtiyor.

Raporda, Dağıtık Defter Teknolojisi’nin bankaların iş modellerine olan veriminden ve esnek bilgi transferinin önemi altı çizilerek ifade ediliyor ve blockchain teknolojisinin en az üç ila beş yıl sonra yaygın bir şekilde uygulanacağını görsek de,blockchain’in makro ekonomik ortam, yasal ve düzenleyici çerçeveler ve platformlar arası entegrasyon gibi teknik zorluklar ilerlemeyi yavaşlatabilir.

Libra’ya özel bölüm ayrıldı

74 sayfalık raporda artık bankaların yerleşim, takas ve teminat yönetim sistemlerini oluşturmak için giderek artan oranda dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanıyor. Ayrıca, kripto pazarının olgunlaşmaya devam ettiğini ve kurumsal yatırımcıların kripto para ticaretine katılımının artık önemli olduğunu belirtiliyor.

Raporda ayrıca Facebook’un hayata geçirmeyi planladığı Libra ile ilgili de geniş bir analiz yer alıyor. Özellikle, raporun yazarları, ağın kısa vadeli likidite tesislerinin yokluğunda istikrarlı bir ölçek elde edip edemeyeceğini sorgulayarak, Libra’nın bir ödeme sistemi olarak uygulanabilirliğini araştırıldı.

Sabit fiyatlı kripto paralar ve özellikle Libra, küresel piyasada büyüme potansiyeline sahip olduğu ifade edilirken şu anda tasarlandığı ve önerildiği gibi, böyle bir ödeme sisteminin işletilmesinin mikro yapısını dikkate almamak gerektiği de raporda geçen ifadeler arasında.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!