ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin’in gerçek değerinin şu anda altında olduğunu ve 11 bin dolar olması gerektiğini ifade eden bir rapor yayımladı.

Yatırım devinden Nikolaos Panigirtzoglou adlı analistin 22 Mayıs tarihli raporuna göre Bitcoin, 12 Mayıs’ta gerçekleşen ve yatırımcıların büyük umut bağladığı blok ödülü yarılanması yani Bitcoin Halving sonrası olması gereken fiyatın yüzde 25 aşağısında fiyatlandığını belirtiyor. JP Morgan, rapora göre Bitcoin’in gerçek fiyatını 11,500 dolar olarak belirledi.

Bitcoin hash oranı farkın kapanmasına yol açtı

Bir varlığın gerçek değeri, aşırı değerlenmiş veya değer düşüklüğüne tabi olup olmadığının belirlenmesine yardımcı oluyor. JPMorgan da Bitcoin‘in kendi değerini bir meta olarak ele alarak ve kullanılan hesaplama gücü ve elektrik maliyeti de dahil olmak üzere marjinal üretim maliyetine bakarak hesapladığında bu sonucu ortaya çıkarmış bulunuyor.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırma notunda Panigirtzoglou, iki değer yani olması gereken ve şu anki fiyatı arasındaki farkın yarı yarıya “etkin bir şekilde kapandığını” söyledi ve Bitcoin hash oranındaki yüzde 20’lik düşüşün bu farkın kapanmasında rol oynadığı da belirtildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.