Kripto para yatırımcılarının en büyük korkularından biri, “yatırım trenini kaçırmak”tır. Daha önce FOMO ile ilgili içeriğimizde de belirttiğimiz gibi, fiyatı düşükken alınmayan bir kripto para ile ilgili yaşanan pişmanlık ve o anki fiyatı yüksek gelmesi, fiyatın düşeceği ve geç kalındığı endişesiyle birleşir ve olanlar olur… Peki buna yakalanmamak için kademeli alım satım nedir? Kademeli alım satım nasıl yapılır?

En güncel örnek olan BNB ile anlatmaya çalışalım:

BNB fiyatının 400 Dolar’a yükseldiğini gördünüz. Ve pişman oldunuz. Keşke 10 Dolarken yüzlerce alsaydınız, şimdi milyonerdiniz.

Düşündünüz ve artık “trenin kaçtığına”, bu fiyattan BNB alınmayacağına kanaat getirdiniz.

O da ne? Ertesi gün BNB 450 Dolar oldu. Eğer dün 400 Dolar fiyatla 10 tane alsaydınız, bugün 24 saat içinde havadan 500 Dolar kazanacaktınız. Tüh!

Tam almaya niyetlendiniz ama bu sefer de sosyal medyada bir analiz(!) gördünüz ve “bu fiyattan alınmaz, tren kaçtı, zaten yakında düşecekmiş, düşünce ucuzdan toplarım” dediniz.

İki gün sonra listelere bir baktınız ki BNB 500 Dolar olmuş. Eğer 400 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1000 Dolar, 450 Dolar ilen 10 tane alsaydınız şimdi 500 Dolar kardaydınız. Tüh!

Yine almak için eliniz giderken, Ekşi Sözlük’te 10 Dolar sermaye ile trade yapıp, bol keseden akıl dağıtan birinin entry’sini okudunuz. Yakma işlemi sonrası fiyat düşecekmiş. Ama artması gerekmez miydi? “Düşecek diyor, demek ki bekleyeyim.” dediniz ve almaktan son anda vazgeçtiniz. Zaten tren de kaçmıştı.

Ertesi gün fiyatlara baktığınızda gözlerinize inanamadınız. BNB 600 Dolar olmuş. 400 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 2000 Dolar, 450 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1500 Dolar, 500 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1000 Dolar kardaydınız.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs aşısı, ekonomiyi nasıl etkileyecek? Senaryolar neler?

Gördüğünüz gibi, kripto paralarda tren aslında hiç kaçmıyor. Önemli olan trene hangi vagonda atladığınız. Ve elbette giden trenden erken atlayıp raylara düşmemek…

Kripto paralar yüksekten alınır mı?

Birçok kripto para yatırımcısı, fiyatı sürekli yükselen ve aralarda ufak düzeltmeler yapan Bitcoin, Ethereum, BNB gibi kripto paralara yatırım yapmak için “kademeli alış” ve “kademeli satış” denilen yöntemleri kullanırlar.

Kademeli işlemler, sadece kripto paralar için değil, altın, döviz ve hisse senedi gibi geleneksel finans araçları için de geçerli olan bir tekniktir. Kademeli işlemlerde amaç en çok karı elde etmek değil, alınabilecek en iyi karı elde etmektir.

Bu teknikte, kardaki kademeler ile zarardaki kademeleri dengelemek ve kademeleri kar yönünde ilerletmek önemlidir.

Diyelim ki elimizde 1000 Dolar sermayemiz var. Bu sermayeyi en az 3 kademeye böler ve 3 adet alım noktası tespit ederiz. Belirlediğimiz alım noktaları geldikçe her bir kademe için alım yapılır. Satışlarda da aynı yol izlenir. Burada püf noktası; alım kademelerini arttırarak devam ettirebilmektir.

Yukarıdaki BNB örneğine uyarlarsak; 400 – 450 ve 500 Dolar’dan 3 tane alım kademesi belirleyerek zarar etmeden treni yakalamak mümkün olabilirdi.

Kademeli coin nasıl alınır?

X bir coin’i örnek olarak gösterelim. 12 Bin Dolar bütçemiz olsun. Öncelikle düşüş trendini bekliyoruz. Bunun için de kendimize %15’lik kademeler belirleyelim. Yani her %15’lik düşüşte bir alım yapacağız. Elimizdeki sermayemizi üçe bölüyoruz: ilk alım için 2 Bin Dolar, ikinci alım için 4 Bin Dolar, üçüncü alım için 6 Bin Dolar ayırdık. Ve beklemeye başladık. X coin %15 düşüş gerçekleştirdi. Birinci kademe alımımızı yapıyoruz ve 2 Bin Dolar yatırıyoruz. Aradan bir süre geçti ve coin fiyatı %15 daha düştü. İkinci kademe alımımızı yapıyoruz ve 4 Bin Dolar daha yatırıyoruz. Böylece ikinci kademede hem bir önceki alımdan %15 daha ucuza, hem de iki katı miktarda almış olduk. Bir süre daha geçti ve %15 daha düştü. Üçüncü kademe olarak 6 Bin Dolar daha yatırıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Yetersiz hacim mi, kanun kıskacı mı? OKEx Güney Kore kepenk indiriyor

Kademeli coin nasıl satılır?

Şimdi sıra geldi kârımızı realize etmeye. Tam tersi olarak yine kendimize %15’lik dilimler ve birinci kademe için 2 Bin Dolar, ikinci kademe için 4 Bin Dolar, üçüncü kademe için 6 Bin Dolar bütçeler belirledik. X coin %15 yükseldiğinde 2 Bin Dolar’lık satışımızı yaptık. Biraz bekledik ve %15 daha arttı. 4 Bin Dolar’lık daha satış yaptık. Ve yine %15 yükseldiğinde 6 Bin Dolar’lık daha sattık. Böylece son kademedeki satışımızla ilk alışımız arasında hem daha fazla kar elde ettik, hem de ana paramızı geri aldığımız halde elimizde coin’ler kaldı. Yani risk oranını minimize edip, karlılığı arttırdık, ana paramızı koruduk ve kâr ettik.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.