Kamboçya Ulusal Bankası müdürü Chea Serey, önümüzdeki aylarda blockchain tabanlı, peer-to-peer ödeme alma ve ödeme yapma platformunu faaliyete geçireceğini duyurdu. 

Project Bakong adı verilen projenin şimdiden 11 banka tarafından desteklendiği biliniyor ve birçok bankanın da bu projeye katılacağı Serey tarafından açıklandı. 

Bakong, Temmuz ayında deneme çalışmalarına başlamıştı ve mevcut mali çeyrek içinde de aktif bir hala geleceği duyuruldu. 

Serey Bakong’u, Kamboçya’nın ulusal ödeme sistemi olarak tanımlıyor. 

Bakong ile Kamboçya’daki tüm oyuncuların ödeme konusunda tek bir platformda toplanması hedefleniyor. Böylece son kullanıcılar ne olursa olsun birbirlerine kolayca ödeme yapabilecek. 

Bakong projesinin bir diğer hedefi ise, gelecek olan yeni sistemle birlikte sınır ötesi ödeme alma veya ödeme yapma imkanı sağlamak. 

Bankalar da Bakong’un yanında

PPCBank müdürü Shin Chang Moo ise, PPCBank’ın tüm şubelerine bu sistemin dağıtıldığını açıkladı. 

Moo, kurulumun son aşamalarında olduklarını, biraz gecikmenin gerçekleştiğini ancak sistemin kullanıcılar için olabildiğince yararlı ve kullanışlı olması çalıştıklarını, kredi veya banka kartı, mobil platformlar gibi geleneksel ödeme yöntemlerine göre Bakong’un daha ucuz olacağını söyledi. 

Bazı görüşlere göre Bakong kullanılmaya başlandıktan sonra bankalar pazar paylarını kaybedebilir. 

Sektör, hizmet sağlayıcı ve kullanıcı sayısı bakımından görece olgunlaşmamış durumda. Bakong eğer istenilen seviyeye ulaşırsa sektördeki tüm paydaşların yararlanacağı finansal olarak kapsayıcı ekosistemler oluşturmaya yardımcı olacak.

Kripto paraların çoğundan farklı olarak Bakong, bankacılık sektörü tarafından desteklenmektedir. Moo, Bakong’un sıfır spekülasyon riski var dedi. 

Bakong cüzdanı şu an sabit parayla alışveriş yapmak için kullanıcıların banka hesaplarına bağlı, tüm işlemler Kamboçya Ulusal Bankasında güvenli bir şekilde saklanan kayıtlarla gerçek zamanlı olarak yapılacak. 

Chang mo, QR kod ile kullanım için Asean birliğiyle entegre çalışacak bir sistem de geliştirdiklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Bitfinex, sosyal medyaya adım attı: Pulse duyuruldu

Uluslararası finans toplumu Bakong’u tanımaya başladı ve dünyadaki birçok merkez bankası da kendi dijital varlığı için çalışıyor ya da çalışmaya başlayacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.