Kava.io ya da Kava, merkezi olmayan yeni nesil bir kripto para bankasıdır. Kava’ya üye olan kullanıcılar, kripto para kredisi çekebiliyor ya da ellerindeki parayı kredi çekmek isteyenlere borç olarak verip faiz kazanabiliyor. Kava Coin (KAVA) da bu bankanın kendi token’i yani dijital para birimidir.

Kava platformunun iki yerel token’i, yani kendine ait para birimi vardır. Bunlardan biri USDX adlı stable-coin’dir. Değeri her zaman 1 Amerikan Doları’na eşit olan USDX coin için, Kava platformu tarafından her bir USDX karşılığı fiziken 1 Amerikan Doları, banka hesabında teminat olarak gösterilir. Kava Coin (KAVA) ise Kava platformunun (ya da Kava bankasının) yönetişim, mekanik ve güvenlik işlemlerinde kullanılır.

Kava (KAVA) coin ne işe yarar? Kava (KAVA) coin’in geleceği var mı?

Kava projesi, popüler kripto paralar Cosmos ve Ripple (XRP) tarafından desteklenmektedir. Kava platformunda Bitcoin, Ripple, Binance Coin (BNB) gibi farklı kripto paralar ile işlem yapılabilmektedir.

Platforma üye olanlar, merkeziyetsiz krediler (arada banka gibi bir aracı olmadan, kullanıcıların birbirlerine faiz karşılığı borç verme işlemi), kaldıraçlı işlemler, faiz karşılığı stable-coin yatırma ve kilitleme gibi işlemler yapabilmektedir.

Tandermint teknolojisini altyapı olarak kullanan Kava platformu, Arrington Capital gibi riskten koruma fonları tarafından da tercih edilmektedir.

Kava platformuna likidite sağlamak için kripto varlıklarını stake edenlerin kazanacakları ödül miktarları, rezervde stake olarak tutulan KAVA miktarına bağlı olarak değişmektedir. Rezervde az miktarda KAVA varsa, sisteme KAVA yatırılmasını teşvik amaçlı olarak %20’ye varan faiz / ödül dağıtılırken, stake yapan kullanıcı sayısı arttıkça, yani rezervdeki KAVA miktarı arttıkça, enflasyonun önüne geçmek için ödüller %3’e kadar düşürülmektedir.

Kava’da işlem yaparken, doğrulayıcı düğümlerini çalıştıranların sizden hizmet için ek bir komisyon talep edebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle KAVA coin ile işlem yapmak ya da KAVA coin stake etmek için Binance borsasının kendi bünyesindeki KAVA stake havuzunu kullanmak sizi sürpriz masraflardan ve risklerden uzak tutar, ayrıca beklenmedik ödül oranı düşüşlerine karşı %14 ile %16 arası sabit stake faizi (ödül) sunar.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Halving nedir, ne zaman? Bitcoin Yarılanması nedir, ne zaman? Bitcoin Halving kaç gün kaldı?

Kava platformu, piyasaya toplamda 117 milyon adet Kava Coin (KAVA) arz edeceğini ilan etmiştir. Şu an bu rakamın 58 milyonu piyasada dolaşımdadır. 211,5 Milyon Amerikan Doları piyasa değeri ile kripto para marketinde 127. sırada olan KAVA, tüm arz tamamlandığında 423 Milyon Amerikan Doları değer kazanacaktır.

Yazının yayımlandığı tarihte 1 KAVA, 4.00 Amerikan Doları’na eşitti. 2020 Mart’ında 0.3 Amerikan Doları ile dibi gören KAVA fiyatı, 2021 Şubat’ında 5.56 Amerikan Doları ile zirvesini yapmıştır.

Kava (KAVA) coin, henüz Türk borsalarında listelenmezken, yurtdışında Binance, Upbit, CoinEx, Kraken, Huobi Global, Hotbit, BitMax, Gate.io gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

Kava (KAVA) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!