Mayıs ayında Çin’den gelen madenci göçü dalgasıyla Bitcoin madenciliğinin zirvesine yerleşen enerji zengini ülke Kazakistan, ülkede faaliyet gösteren kripto para madencilerinin sayısındaki keskin artıştan dolayı bir enerji kıtlığıyla karşı karşıya olduğu belirtildi. Enerji Bakanı Yardımcısı Murat Zhurebekov, bu ihtimalden dolayı Kazakistan’a göç eden Bitcoin madencilerini suçladı.

Çinli madenciler, yaz ayının başlarında ucuz elektriği ve serbest düzenleyici ortamdan dolayı Kazakistan’a göç ederek madencilik faaliyetlerini burada yapmaya karar vermiş ve Bitcoin bundan olumlu etkilenmişti. Cambridge Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, Kazakistan, Eylül 2019’da yüzde 1,4’ten Ağustos’ta yüzde 18’in üzerine çıkarak birdenbire dünyanın en büyük ikinci kripto madencilik yapılan ülke konumuna yükseldi.

Enerji Bakanı Yardımcısı Murat Zhurebekov, düzenlediği basın toplantısında, 2021’in başından bu yana Kazakistan’ın yerel elektrik tüketiminde yüzde 8’lik bir artış görüldüğünü açıkladı. Ülkede elektrik tüketimi daha önce bir yılda yüzde 2’den fazla artmamıştı. Zhurebekov, bundan dolayı Çin’den sonra bu yaz sınırı geçerek Kazakistan’a göç eden Bitcoin madencilerini suçladı.

Rusya’dan elektrik ithalatı gündemde

Kazakistan artan talebi karşılamak için Rusya ile Sovyetler Birliği döneminden kalan iki ülkenin ortak kullanımındaki elektrik hatlarını devreye soktu. Ancak ağ, Kazakistan’ın aniden ihtiyaç duyduğu hacmi sağlamıyor. Kazak yetkililer, Bitcoin madenciliğinden dolayı yaşanacak elektrik krizinin önüne geçmek için komşu ülke Rusya’dan ektsra elektrik ithal etmek istiyor.

Enerji Bakan Yardımcısı Zhurebekov, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü doğruladı, ancak tartışılmakta olan şartları açıklamadı. Artan talebi karşılamak için yeni üretim kapasitesi inşa etmek en az beş yıl ve 1,5 milyar dolar gerektiğinden bu plan yerine acil olarak bu seçeneği devreye sokmak istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, 29 Ekim’de Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev’e yasadışı madencilik operasyonlarını mümkün olan en kısa sürede tespit edip sektörü düzenlemesi talimatını vermişti.

İlginizi Çekebilir:  Uber ve AirBnb yatırımcısı: SpaceX ve Bitcoin insanlığın en büyük iki bahsi

Önceki devlet başkanı Nur-Sultan Nazarbayev döneminde, enerji gücünün yüzde 70’inden fazlasını üretmek için kullandığı kömürden yenilenebilir kaynaklara geçme taahhüdü veren ancak bunu henüz hayata geçiremeyen, Kazakistan’ın dünyanın kişi başına en fazla karbondioksit salan 10. ülkesi konumunda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.