Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan yüzde 50 zam sonrası halk ayaklandı. Zamların ardından başlayan ve ülke çapına yayılan protestolar ikinci gününe girdi ve ülkede internet erişimi kesildi. İnternetin engellenmesi sonucu, ülkedeki Bitcoin madenciliği de darbe yedi.

Dünyadaki Bitcoin madenciliğinin en büyük havzalarından biri olan Kazakistan şu sıralar kaos dolu günler yaşıyor. Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması sonrası Bitcoin madencilerinin geçiş yaptığı Orta Asya ülkesindeki akaryakıt zammı protestolarında kesilen internetten dolayı Bitcoin’deki hash oranı yani blok zinciri ağının çalışma hızı ve sağlığında yüzde 10’a yakın bir düşüş yaşandı.

Protestocuların artan enerji maliyetlerinden şikayet etmek için hükümet binalarını basması ve ülkenin en büyük telekomünikasyon sağlayıcısının internet erişimini kapatmasına yol açmasının ardından Kazakistan’daki kripto madenciliğinin zarar görmesi muhtemel. Bitcoin madenciliği, Çin’in geçen yıl sektöre uyguladığı baskının ardından Kazakistan’da kendine yer bulmuştu. Ülke, Cambridge Üniversitesi’ne göre ABD’den sonra kripto madenciliği yapılan ikinci sırada yer aldı ve Ağustos itibariyle küresel toplamın %18’ini oluşturuyordu.

Ülkedeki internet aktifliği.

Enerji krizinin devamı ve iç savaş ihtimali sonrası Bitcoin madencilerine yine yol görünebilir

Hükümetin istifasını sağlayan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülke genelinde olağanüstü hal ilan ederek Rusya ve beş eski Sovyet ülkesinin üye olduğu NATO benzeri bir örgüt olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün devlet başkanlarına, “terör tehdidine” karşı yardım etmeleri için talep gönderdi.

Protestoların devamı ve iç savaş ihtimali Bitcoin madencilerinin başka ülkelere doğru göçünü tetikleyebileceği konuşuluyor. Kazakistan’ın kripto madencileri arasındaki popülaritesi, ülkenin zengin petrol rezervlerine ve şimdiye kadar ucuz elektriğe dayanıyordu.

Son kesintilerden önce, devam eden elektrik krizi Bitcoin madencilerine zarar vermeye başlamıştı. Kazakistan merkezli bir madencilik şirketi olan Xive, enerji krizi nedeniyle Kasım ayında 2.500’den fazla madencilik makinesini kapatmak zorunda kaldı. Şirketin kurucu ortağı Didar Bekbau, Xive’in ABD’ye taşınmak istediğini tweetledi ve potansiyel bir hareketi “Amerikan rüyası” olarak nitelendirdi. Bitmain tarafından desteklenen bir hash oranı standardizasyon platformu olan BitFuFu, 2 Aralık’ta, elektrik kesintileri nedeniyle ABD’de konuşlanmak için Kazakistan’daki madencilik makinelerini terk edeceğini duyurdu. Xive ve BitFuFu’yu daha fazla Kazak madenci ve şirketi takip ederse, ülke Çin’in geçen yaz kripto para baskıları sırasında yaşananlara benzer bir çıkış görebilir.

İlginizi Çekebilir:  Square kullanıcıları, ödeme uygulaması Cash App ile 2.72 milyar dolarlık Bitcoin aldı

Ülke bundan 2 ay kadar önce uranyum ile Bitcoin madenciliğinin yapılıp yapılamayacağını tartışıyordu.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.