Kuzey Koreli lider Kim Jong-Un’un ölüm söylentileri, Bitcoin (BTC) yatırımcıları arasında bir spekülasyonlara yol açtı. Yüksek miktarda Bitcoin’e sahip olduğu konuşulan Kim Jong Un ölürse Bitcoin’in fiyatında neler olur?

Uzun süredir televizyon ekranlarına çıkmayan ve babasının doğum günü kutlamaları törenlerine de katılmayan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında öldüğü iddiaları sosyal medyada konuşuluyor. Sağlık durumunun kötü olduğu bilinen ve kalp ameliyatı geçirdiği söylenen liderin son durumu hakkında spekülasyonlar yapılıyor. 2019’dabir kaynakta yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin 670 milyon dolar değerinde Bitcoin‘e sahip olduğu konuşuluyordu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Kuzey Kore’nin borsalardan ve finans kurumlarından yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto ve fiat para birimi çaldığını iddia etmişti. Ülke uzun zamandır askeri operasyonlarını finanse etmek için bir dizi gelişmiş çevrimiçi soygunun arkasında olmakla suçlanıyor.

“Kuzey Kore Bitcoin’leri satmaya karar verirse piyasa allak bullak olabilir”

Rus medya blogu olan Russian Market, Twitter’daki 159 bin takipçisine, Kim Jong-Un’un rahatsız edici sağlık raporları sonrası yetkililerin ülkenin büyük kripto varlıklarını satmanın zamanı geldiğine karar verirse Bitcoin’de fiyatın allak bullak olabileceğini ifade etti.

Kripto ekonomist Alex Krüger, Kim Jong-un’un ölümünden şüphe duyduğunu söyledi ve yatırımcıların bu durumdan endişelenmesi gerektiğini söyledi ve ayrıca Uranyum detayına dikkat çekerek “Kuzey Kore’de 4 milyon tona yakın yüksek kaliteli uranyum cevheri içeren uranyum madenleri bulunuyor. Kuzey Kore haberleri (Kim’in ölümü doğrulanırsa) Uranyum’da büyük bir satış trendi başlayabilir” dedi.

Güney Kore istihbaratı Kim Jong Un öldüğüne dair herhangi bir bulgu olmadığını söylerken, Kuzey Kore’den herhangi bir açıklama yapılmaması iddiaları güçlendiriyor. Eğer Kim Jong Un’un ölüm haberi gerçek çıkarsa ‘Kim hanedanı’ devam edecek ve Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-Jong başa geçecek ve ülkeyi yöneten ilk kadın olacak.

İlginizi Çekebilir:  Twitter CEO'su Jack Dorsey'den koronavirüs bağışı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.