“Kimchi Premium/Primi” olarak bilinen popüler bir Bitcoin piyasası göstergesi, Güney Kore’de tarihsel olarak fiyatlar zirve yaptığında gözlemlenen bir perakende çılgınlığına işaret ediyor. Peki Kimchi Premium veya Türkçesiyle Kimçi Primi nedir? Kimchi Premium ne anlama geliyor?

Kimchi Primi (Kimchi Premium), llider kripto para Bitcoin’in Güney Kore borsalarındaki fiyatı ile diğer küresel borsalardaki fiyatı arasındaki farkı temsil eder. Tutarsızlığın nedenleri karmaşık olmakla birlikte, ancak nihayetinde ülkenin borsalarına özgü ticaret sınırlamalarından ve yerli sermaye kontrollerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, Kore piyasasında Kore won (KRW) fiat alım satım çiftleri sağlayan yerel borsalar tarafından sunuluyor ve yerel kullanıcılar Binance Research’e göre çoğu zaman Tether (USDT) veya BTC kullanarak kripto para ticareti yapmıyor.

Bu nedenle, primi “arbitraj” yapmak isteyen bir Koreli, önce USDT veya başka bir stabilcoin ile takas edilebilecek ve daha sonra ABD dışı bir borsada Bitcoin satın almak için kullanılabilecek KRW ile bir token satın almalıdır. Sıkıcı süreç burada bitmiyor. Bitcoin’in tasfiyesi için Kore borsalarına geri aktarılması gerekiyor. Riskten korunma olmaksızın nispeten uzun işlem onay süresi, arbitrajcıyı transfer sırasında fiyat dalgalanmalarına maruz bırakıyor.

Bu nedenlerden dolayı Kimchi Premium ile birlikte diğer borsalarda arbitraj yapma fikri oldukça düşük.

Khimchi Premium yükseldikten sonra piyasa düşüş eğilimine mi giriyor?

Analistlere göre içinde bulunduğumuz dönemin piyasa şartları çok farklı bunun nedeni ise muhtemelen son birkaç yılda kripto para piyasalarında görülen dramatik büyüme ve olgunlaşmanın sonucu. Bu sebeple birlikte Kimchi Premium değerleri farklılık gösterebiliyor.

Kimchi Premium, Mart ayından beri artışını sürdürerek %11’e ulaştı. 2018’deki yükseliş döneminde Kimchi Premium yüzde 54 civarlarındaydı ve kısa bir süre sonra da piyasada büyük bir düşüş gerçekleşmişti. Analistlerin kimi bunun iyi bir gösterge olmadığını söylerken kimisi de bu yılki rallinin dinamiklerinin farklı olduğunu dile getiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Signal'ın gizlilik odaklı kripto parası Mobilecoin (MOB) nedir nereden ve nasıl alınır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.