2020 yılında dünyaya resmen felaketi yaşatan koronavirüs krizi, nakit paranın bir kez daha ne kadar değerli olduğunu hatırlattı. Özellikle Mart ayında altın dışındaki bütün yatırım araçlarının baş aşağı olmasıyla birlikte insanlar, yarının ne getireceğinden emin olamamakla birlikte nakit paraya akın etti.

Özellikle Rus vatandaşları, salgın dolayısıyla bankaların hizmet veremeyeceğini düşünerek 2019 yılında ATM’lerden çektikleri nakit paranın daha fazlasını 2020 Mart ayında çekti. Yakın tarihli bir rapora göre, Ruslar Mart ayının başından beri bankamatiklerden ve banka şubelerinden yaklaşık 1 trilyon ruble (13.6 milyar dolar) çekti.

Rusya’da koronavirüs vaka sayısı hızla artıyor. Görsel: TASS

Koronavirüs korkusu insanları bankamatiklere itti

Moskova’daki Raiffeisenbank’ta analistlik yapan Denis Poryvay, “İnsanlar karantina sırasında bankaların hizmet veremeyeceğinden korkuyorlardı. İnsanların yiyecek stoklama ile aynı nedenden dolayı para çektiler. ” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, halkı bu konuda sakinleştiren açıklamalar yapmasıyla durum biraz daha normale dönse de insanlar hala tedirginliğini sürdürüyor. Rusya, İtalya, İspanya ve ABD gibi ülkelerin vaka sayısı ve ölüm anlamında gerisinde kalsa da bu haberin yazıldığı sırada Rusya’da günlük vaka sayısı 4 binin üzerinde ve toplamda ise 50 binden fazla vakanın olduğu bildiriliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.