Amerika bankalarını kötü durumlara karşı sigortalayan Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC)’nden yapılan açıklamada, Barboursville’in ilk devlet bankası olan Batı Virginia Bankası’nın, Batı Virginia Finansal Kurumlar Bölümü tarafından kapatıldığını duyurdu.

Koronavirüs nedeniyle allak bullak olan ABD ekonomisinde bankalar da zor günler geçiriyor. FDIC, basın açıklamasında 2015 yılından bu yana “uzun süredir devam eden sermaye ve varlık kalitesi sorunları” ile mücadele eden bankanın, 2019 yılı sonunda yapılan bir mali raporda, sermaye seviyelerinin federal ve eyalet hukuku altında devam eden operasyonlara izin vermeyecek kadar düşük olduğunu belirtti.

MVB Bank destek sağladı

FDIC, bankanın 139,5 milyon dolarlık mevduatının MVB Bank Inc. tarafından satın alınacağını söyledi. FDIC, batan bankaların her müşterisine 250.000 dolara kadar sigorta sağlıyor.

Türkiye’deki TMSF ile eşdeğer görebileceğiniz FDIC kurumu, 1933’teki Büyük Buhran sonrasında kuruldu ve Amerikan mevduat sahiplerinin o zamandan beri varlıklarına ABD Hazinesi destekli 100 milyar dolarlık bir kredi limiti sağlıyor.