Prezervatif üreticisi Karex şirketi, koronavirüs nedeniyle insanların eve kapandığını ve kondom satışlarında büyük bir patlama yaşandığını ve global anlamda yakın zamanda kondom kıtlığı yaşanabileceği ifade edildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, 600 binin üzerinde vakaya ulaşan ve 30 bine yaklaşan ölü sayısıyla koronavirüs bütün sektörleri etkiledi. Durex gibi büyük firmalar için kondom üreten ve hali hazırda dünyanın en büyük prezervatif üreticisi olan Karex’ten yapılan açıklamada kondom talebinin önemli ölçüde arttığı belirtildi.

Fabrikalar yarı kapasite ile çalışıyor

Arzın neredeyse yarı yarına düştüğünü ve kondom stokunun sadece iki ay daha dayanacağını ifade etti. Karex şirketi, yakın zamanda koronavirüs nedeniyle evlere kapanan insanların tüketimi sebebiyle küresel bir kıtlık olacağı konusunda uyardı.

Dünya çapında her beş prezervatifden birini yapan Malezya merkezli Karex şirketi, bir hafta süren kapama kararının ardından Cuma günü fabrikalarını yeniden aktifleştirdi ve ülkenin yayılmasını içermesi gereken bir kilitlemeye uymak için işgücünün sadece yarısı ile çalıştı. Prezervatiflerin çoğunlukla Çin ve Hindistan’da yapılıyor ve her iki ülke de salgın hastalıklardan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.