Dünyada en çok ziyaretçiye sahip olan kripto para borsalarından Kraken’in CEO’su Jesse Powell, XRP alım satımının durdurulmasıyla ilgili konuştu ve XRP’nin şirketi Ripple’ın Aralık ayı sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmesinin ardından XRP’nin borsalar için “büyük bir asimetrik risk” oluşturduğunu iddia etti.

Daha önce Binance US ve Coinbase’den de liste dışı edilen XRP ile ilgili “SEC’in davasının iyi niyetle olduğunu varsaymak zorundasınız. Yargıçlar kurumlardan yana olma eğilimindedir. XRP’nin bir menkul kıymet olduğu tespit edilirse SEC, borsaların bilmesi gerektiğini söyleyecektir.” diyen Powell, yargıçların düzenleyici kurumlardan yana olma eğiliminde olduğunu ifade ediyor. 20 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Kraken, Ripple’ı Ocak ayında delist etmiş ve alım/Satım işlemlerine kapamıştı.

XRP’nin şu an listelendiği büyük borsalar.

Ripple davasında son karar bekleniyor

SEC, XRP sahiplerinin dilekçesini reddederken, XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığını belirlemenin mahkemenin görevi olduğunu belirtti. Kurum ayrıca, borsaların rotayı tersine çevirme ihtimalinin de düşük olduğunu kaydetti.

İngiltere merkezli varlık yöneticisi Tetragon, ön ihtiyati tedbir yani talebinin bu haftanın başlarında bir Delaware Chancery Court yargıcı tarafından reddedilmesinin ardından Ripple’daki hissesini geri alamamıştı.

Ripple davasında son durum | Ripple davasında sonuç açıklandı mı?

Jesse Powell kimdir?

California Eyalet Üniversitesi mezunu Jesse Powell, 2001 yılında hesap yönetimi ve oyunlarda kullanılan para birimleriyle çevrimiçi oyunlarda oyunculara yardımcı olan bir firma kurduğunda dijital para birimlerine çok erken bir başlangıç yaptı. 2007 yılında, 2010 yılına kadar Sacramento’nun o dönemde en büyük çağdaş ticari sanat galerisi olarak yürüttüğü Verge Galeri ve Stüdyo Projesi’ni kurdu. Bu arada Bitcoin’e olan ilgisi arttı.

Powell, 2011 yılında Mt. Gox kripto para borsasının yerini Kraken’i kurarak doldurmaya çalıştı. 2013 yılında resmi bir şekilde faaliyete başlayan Kraken’den sonra Mt. Gox kapandı. Sonrasında Stellar CTO’su ve Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb ile Coinbase’den Brian Armstrong ile San Francisco’da buluşmalar gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilir:  Grayscale portföyüne BAT, MANA, FIL, LINK VE LPT'yi de ekledi

CEO’luk görevini yürüten Powell, Kraken’ı 2020’de rekor işlem hacmine ulaştırdı ve iki yıllık aradan sonra Japon pazarına yeniden girip Avustralya’da piyasada var olurken borsanın uluslararası genişleme stratejisini denetledi. Powell, salgın sırasında Amerika Birleşik Devletleri para politikasına yönelik şüpheciliğinden söz ediyordu ve birçok Bitcoin’i savunan insan gibi o da, para basmanın dijital para birimine duyulan ihtiyacın altını çizdiğine inanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.