27 Şubat günü Noisebridge’in avukatı ve üyesi olan John Backus, uyandığı zaman kripto para cüzdanına 17,5 Bitcoin’in (yaklaşık 150,000 dolar) gönderildiğini gördü. 

Beklenmeyen bu kripto para transferi Amerika merkezli kripto para borsası olan Kraken’den gelmişti. Borsa, Backus’a Noisebridge’in faaliyetlerine devam etmesi için yardımcı olmak istemesi ve bunun için bir karşılık beklememesi üzerine böyle bir bağış yapmış olduğunu belirtti. Noisebridge, San Francisco merkezli anarşist bir hacker topluluğudur. 

Cointelegraph’ın 27 Şubat’da Noisebridge ile yaptığı röportajda, avukat Backus Noisebridge cüzdanında 17,5 Bitcoin’i gördüğünde şok olduğunu dile getirdi. 

Backus, ben tweetimi bağış toplamak amacıyla 26 Şubat tarihinde atmıştım. Gecenin sonunda 200 dolar civarı bir meblağ topladığımız için heyecanlıydım. Ertesi sabah uyandığım zaman Twitter’ı kontrol ettim ve Kraken’in hesabından atılmış olan tweeti gördüm, dedi.

Konuşmasına devam eden avukat, çok fazla girdi çıktı vardı o yüzden ilk bakışta ne kadar para olduğunu göremedim. Ancak sonrasında Noisebridge adresine 17,5 Bitcoin geldiğini farkettim. Gördüğümde gerçek olduğuna emin olamadım ve Noisebridge’in Slack kanalına girdim, başka bir arkadaşım bu bağışın gerçek olduğunu doğruladı, dedi. 

Bakcus, 2013 yılından beri Noisebridge’i ziyaret eden anarşist internet korsanlarının bağışlarıyla sürdürüldüğünü söyledi ve ekledi; kimse Noisebridge’i çalıştıramaz. Platform 12 yıldır faaliyette ve finansman kaynağımız her zaman bağışlar oldu. Herkes buraya gelip çalışmaya davetlidir. Geçmişte paramızın dibini gördüğümüz çok zaman oldu. Yine paramız bitmişti, bende twittera dönüp kriptoplardan yardım istedim, dedi.

Noisebridge’in bağışçılarından Tyler Maran’ın açıklamasına göre, kurumun binasındaki yangınla mücadele sistemi San Francisco’nun şehir koduna uygun değildi ve düzeltilmesi için 150,000 dolara ihtiyaçları vardı. 

Nisan 2019’da San Francisco Examiner’in yayınladığı bir makalede, Noisebridge tarafından kullanılan alanın çalışır durumda kalabilmesi için desteğe ihtiyaç duyduğu yazılmıştı. Examiner’e konuşan Noisebridge üyesi Victroia Fierce, Noisebridge’in kod ihlalleri sebebiyle 30.000 dolar para cezası ile karşı karşıya olduğunu ve San Francisco yapı denetim kurumu tarafından inşaatın izinsiz olduğunu, ihallerlerin izinsiz inşa edilen iki banyoyu içerdiğini ve izin için endüstriyel lazer kesiciye ihtiyaçları olduğunu söylemişti. 

İlginizi Çekebilir:  JP Morgan’ın CEO’suna göre ABD Merkez Bankası Bitcoin almalı!

Aynı zamanda Noisebridge binasının 100 yıla yakın zamandır çalışmayan anasörlere sahip olduğu belirtildi. Bu durumun alanın erişebilirliğini kısıtladığını belirten kurum üyeleri, Noisebridge’in bu yenilemeler için en az 150,000 dolara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kripto ve Blockchain çoğumuzun ilgi alanı 

Maran isimli üye ise, Cointelegraph’a açık kaynak ve merkeziyetsiz işlemlerin Noisebridge savunucuları tarafından gurur duyulan değerler olduğunu söyledi. Noisebridge bulunan birçok kişinin kripto para birimleriyle veya blockchain teknolojisiyle ilgili olduğunu belirtti.

Maran aynı zamanda Kraken’in 17,5 Bitcoinlik bağışı hakkında, Noisebridge’in gelmiş geçmiş en büyük bağışı olduğu yorumunu yaptı. Maran verdiği röportajda;  Biz sadece topluluk tarafından yönetiliyoruz. Buraya herkes gelip çalışabilir. Hiç kimse para eksikliği yüzünden geri çevrilmez. Çoğu insan ayda 5 dolar gibi cüzi bağışlarda bulundu ve bu bağışlar bizim on iki yıl boyunca kiramızı ödeyebilmemizi sağladı, dedi.

Yaklaşık 150,000 dolarlık bağış ile ne yapılacağı konusunda fikri sorulan Maran, henüz emin olmadıklarını söyledi; paranın topluluğun yararına harcandığından emin olmak istediğini söyleyen Maran açıklamasına, henüz bu  finansmanla ne yapacağımızdan emin değilim, ancak ekosistemi iyileştirmek için harcanacak, dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.