Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, kredi kartıyla kripto para alma işlemi epey zorlu bir işlemdir. Ancak, CoinBase, Cex.io, CoinMama, BitPanda gibi platformlar, kredi kartıyla işlem yapma imkanı sunmaktadır. Bir diğer konu ise kredi kartınızla yapacağınız işlemlerde güvenilir platformları seçmeniz gerektiğidir. Olası bir hırsızlık durumunda karşınızda muhatap bulabilmeniz çok önemlidir.

Kredi Kartıyla veya Banka Kartıyla Bitcoin Nasıl Alınır?

Bu yazımızda, bahsi geçen platformlardan Bitcoin alımını inceleyeceğiz. Kredi kartıyla alım yapmadan önce, bir Bitcoin cüzdanına ihtiyaç duyacağınızı belirtmeliyiz. Eğer bir kripto para cüzdanına sahip değilseniz, bu bağlantıya tıklayarak nasıl cüzdan edineceğinizi öğrenebilirsiniz. Herhangi bir borsadan alım işlemi yapmadan önce, o borsayı iyice araştırmanızı öneririz.

Kredi Kartıyla veya Banka Kartıyla İşlem Yapan Borsalar

CoinBase

CoinBase, ABD merkezli bir kripto para borsasıdır, CoinBase’i popüler yapan şey ise CoinBase’e ait kullanışlı bir Wallet’dır. banka kartınızla, platform üzerinden 150 Dolar veya 150 Euro’ya kadar, haftalık Bitcoin alımı yapabilirsiniz. Ancak CoinBase’de kredi kartı şu an kullanılamamaktadır. Eklememiz gereken şey ise; CoinBase sadece ABD, Kanada, Avrupa, Birleşik Krallık ve Avustralya’da kullanıma açıktır. Bu listeye geçtiğimiz aylarda ülkemizde eklenmiştir. CoinBase üzerinden banka kartıyla yapılacak işlemlerde komisyon ücretleri %3.99 ile sabittir. Bu oran Avrupa ve Amerika’da hizmet alan müşteriler için çok makul bir orandır.

CoinBase üzerinden banka kartıyla Bitcoin alımının dört aşaması vardır;

 • Üyelik oluşturma, CoinBase sitesinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Banka kartınızı bağlayıp, CoinBase hesabınıza kayıt etmelisiniz.
 • Hesabınızı doğrulayın, bu doğrulama işlemi kimliğiniz ile gerçekleştirilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  JP Morgan'dan sonra Goldman Sachs'tan kripto para hamlesi

CoinBase’in Artıları ve Eksileri Nelerdir?

 • Likiditesi yüksektir ve alım limitleri yine diğer borsalara oranla daha yüksektir.
 • Yeni üyeler için zahmetsiz bir şekilde Bitcoin alım imkanı sunmaktadır.
 • Banka kartınız ile yapacağınız işlemlerde ‘’Anında Satın Al!’’ şeklinde bir seçenek sunmaktadır.
 • Havale ile yapılan işlemler, 5 iş gününe kadar uzayabilir.
 • CoinBase Bitcoin’lerinizi nasıl harcadığınızı veya nereye aktardığınızı takip edebilir.
 • Kredi kartıyla işlem yapılmamaktadır.

CoinMama

CoinMama, kredi kartınız veya banka kartınızla Bitcoin alabilmenize olanak tanıyan bir borsadır. CoinMama’nın komisyon ücreti %6 civarındadır aynı zamanda bazı alım limitleri vardır; günlük en fazla 5.000 Dolar değerinde Bitcoin alabilirsiniz. Aylık en fazla 20.000 Dolar değerinde Bitcoin alabilirsiniz. CoinMama hesabınızı onayladıktan sonra, alım işleminiz sadece dakikalar sürecektir.

CoinMama’nın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

 • Neredeyse her ülkede kullanılabilmektedir.
 • Kredi kartıyla yapılan alımlarda yüksek alım limitlerine sahiptir ve birçok borsadan daha güvenilirdir.
 • Kredi kartıyla yapılan alımlarda bazı borsalara oranla daha yüksek komisyon uygulamaktadır.
 • Hesap doğruma işlemi zahmetlidir.

Luno

Luno, Avrupalı kullanıcılar için ortaya çıkmış bir platformdur. Kredi kartı ve banka kartıyla işlem imkânı sunmaktadır. Güvenilir bir kripto para borsasıdır. Uzun süredir faaliyet göstermektedir. Ücretsiz yatırım ve düşük çekim komisyonu uygulamaktadır. Luno kullanıcıları, Bitcoin’lerini Luno üzerinde saklayamazlar; Luno bir cüzdan hizmeti sağlamamaktadır. Ülkemizde faaliyet göstermemektedir.

BitPanda

Avusturya merkezli Bitcoin borsası olan BitPanda, kredi kartı ve banka kartıyla alım imkânı sağlamaktadır. Komisyon oranı %3 ila %4 arasında değişmektedir. BitPanda üzerinden yapacağınız alımlardan önce, komisyon oranlarını ne yazık ki görüntüleyemiyorsunuz, alım yapacağınız sıra komisyon miktarı hesaplanıyor ve size gösteriliyor. Kredi kartı ve banka kartıyla yapacağınız işlemlerde düşük komisyon imkânı sağlamaktadır. Diğer borsalara oranda güvenilir bir borsadır. Ne yazık ki komisyonlar site üzerinde açık bir şekilde gösterilmemektedir. Alacağınız zaman toplam ücrete yansıtılmaktadır ancak o sırada görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Pos nedir, POS ne demek, Proof of Stake nedir?

Cex.io

Cex.io, kredi kartı veya banka kartıyla işlem yapan borsalardan bir diğeridir. Cex.io’yu en köklü siteler arasında sayabiliriz. Kimlik doğrulama işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Birçok ülke ve bölgeden Bitcoin alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem ücretleri %0.2 gibi düşük bir miktardadır. Köklü ve güvenilir bir borsadır. Hesap doğrulama işlemi diğer borsalara göre daha kapsamlıdır, bazı zamanlar bu süreç can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Sizden, kimliğinizle birlikte çekilmiş fotoğraf isteyebilmektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.