Rusya Federasyonu sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın Bitcoin‘i bir para birimi olarak tanımaya hazır olmadığını ve “onu parasal araçlara eşitlemenin finansal ve ekonomik sisteme zarar vermekten başka bir şey getiremeyeceğini” söyledi.

Dimitri Peskov, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orta Amerika ülkesi El Salvador’un, kripto para birimi Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya başlamasını değerlendiren Kremlin Sözcüsü, “Fiili olarak onları parasal araçlarla eşitlemek, elbette, mali ve ekonomik sisteme zarar vermekten başka bir şey getiremez” ifadelerini kullandı.

“Bitcoin için ufak bir neden yok”

Rusya’nın böyle bir adım atmaya henüz hazır olmadığına işaret eden Peskov, “Rusya’nın bu tür adımlara hazır olmadığı açık. Şimdiye kadar bu tür adımları atmak için en ufak bir neden de bulunmuyor.” sözlerini sarf etti.

Bilindiği üzere El Salvador, bugün resmen Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak kullanılmasına izin veren yasayı yürürlüğe koydu ve buna göre, ülkede kamuda ve sosyal hayatta Bitcoin bir ödeme yöntemi olarak kullanılacak. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede yaşayan her bir vatandaşa 30 dolarlık Bitcoin verileceğini ve devlet olarak 400 adet Bitcoin aldıklarını duyurmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.