Kripto para borsalarından iki dev, ABD Vergi Dairesinin Washington D.C.’de düzenlediği etkinlik sırasında Gelir İdaresinden (IRS) daha fazla yasal düzenleme talebinde bulundular. 

Değişim üzerine odaklanmış bir IRS Sanal Para Birimleri Zirvesine sektörün önde gelen kripto para borsalarından Coinbase’in Global Vergi Bilgilendirme Başkanı Sulolit Mukherjee ve Kraken’den Global Vergi Başkanı Askenazy Felix’in yanı sıra  Washington Ulusal Vergi Müdür Jamison Sites ve RSM Vergi LLP’den John Cardone’de katıldı.

Mukherjee verdiği demeçte, IRS’nin bu gibi oturumlarda bulunması ve istekli olması çok sağlıklı bir işaret, dedi. 

Panel sırasında kripto para borsaları, hem iş gereksinimlerinde ABD yasalarının neyi kapsadığını hem de bu şartları sağlamak için atmaları gereken adımlar açısından IRS’den daha fazla netlik talebinde bulunuyor.

Cardone, ilgili taraflar arasında raporların ve belirli formların kullanıcılara nasıl iletilmesi gerektiği de dahil olmak üzere açıklığın eksik olduğunu belirtti. 

Bu düşünce kısmen de olsa kripto dünyasının doğasına vurgu yapıyordu. Paneldeki yorumlar, iyi bir şekilde düzenlenmiş borsalara, özellikle de ABD kurallarına uymak için zaman ve para harcayanlara ciddi külfet oluşturabileceğini gösteriyor.

Felix ise, bu odadaki herkes netlik olmadığı konusunda hem fikir diyerek görüşünü belirtti.

RSM, IRS’nin mevcut rehberliği göz önünde bulundurulduğunda, müşterilerine elinden gelenin en iyisini yapmasını söylediğini belirtti.

Geleceği doğru bi göz atıldığında, borsa panelistlerinin hem bu bilgiyi standartlaştıracak hem de kolluk kuvvetlerine erişim sağlayacak merkezi bir borsa verisi havuzunun geliştirilmesini destekleyip destekleyemeyecekleri soruldu.

Ortak bir borsa veri tabanı çok riskli

Felix ve Mukherjee bahsi geçen fikre karşı çıktılar. Felix, müşterilerimiz hakkındaki bilgileri herhangi bir veri tabanına vermeyi de satmayı da düşünmüyoruz dedi. Felix bu durumun güvenlik noktasına değinerek, bahsi geçen veri bankasının saldırıya uğraması durumunda çok gizli ve önemli bilgiler internet korsanlarının eline geçebilmesi gibi güvenlik konularına değindi.

İlginizi Çekebilir:  Reddit kurucusu Alexis Ohanian'dan Solana ağı üzerinde Web 3.0 projeleri için yatırım

Mukherjee ise, böyle bir yaklaşımın birçok zorluğu beraberinde getirdiğinden bahsetti.

Panelin son konusu ise borsalara zamanla uyumlu olmak için esneklik tanınması konusuydu. Askenayz Felix’in bu konu hakkındaki yorumu, çok tehlikeli olduğuyla ilgiliydi. Felix, gelişmekte olan bir sektör olduğumuz için operasyonlarının off-shore olacağından bahsetti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.