Donanım cüzdanı üreticisi Ledger, bugün Paris’te düzenlediği Ledger Op3n konferansının açılışında FTX, Rarible ve Coinbase ortaklığıyla banka kartı çıkardıklarını ve bundan sonra ödemeler tarafına odaklanacağını açıkladı. Banka kartı, 2022’nin başlarında kullanıma sunulacak.

Fransa merkezli kripto para donanım cüzdanı devi Ledger, kullanıcıların kripto paralarını doğrudan harcamalarına veya nakit alımlar için teminat olarak kullanmalarına izin verecek bir banka kartının piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Banka kartıyla kullanıcılar, cihaza bağlı olarak Ledger cihazlarına kablo veya Bluetooth ile bağlanan Ledger Live platformu üzerinden para aktarabilecekler.

Ledger banka kartı nasıl çalışacak?

Visa destekli banka kartı Crypto Life veya “CL” olarak adlandırıldı ve Ledger’ın debit kartının altyapısını fintek şirketi Baanx sağlayacak. İşlemlerin gerçekleştirilmesi Visa ağıyla olacak. Ledger, kripto teminatlarına dayalı bir nakit kredi limiti oluşturmayı seçmedikçe, kullanıcılar ödeme yapmak için bir kullanıcının kripto varlığını fiat yani itibari paraya dönüştürebilecek. Crypto Life (Kripto Yaşamı) adlı banka kartı, ilk etapta BTC, ETH, USDT, EURT, USDC, XRP, BXX, BCH ve LTC olmak üzere 9 kripto parayı destekleyeceği duyuruldu.

Önümüzdeki yılın başlarında kullanıma sunulacak olan yeni banka kartı, Ledger’ın kendisini bir cihaz üreticisinden yazılım uygulaması Ledger Live etrafında dönen bir kripto platformuna dönüştürme çabasının bir parçası olarak göze çarpıyor. Ledger’in son zamanlarda platformuna eklediği uygulamalar arasında çevrim içi DeFi cüzdanları MetaMask ve Coinbase Wallet yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk açıkladı | Artık Bitcoin ile Tesla otomobili satın alınabiliyor

FTX ve Rarible iş birliği

Ledger, ayrıca NFT platformu Rarible ile ortaklığa giderek platformun özelliklerini Ledger Live’a entegre etti. Böylece Ledger sahipleri, NFT işlemlerini yürütmek için donanım cüzdanını kullanırken NFT’leri satın almak ve satmak için NFT alım satım platformlarına erişebilecek.

“Crypto Life” adlı banka kartını duyuran Ledger, milyarder Sam Bankman-Fried’ın CEO’su olduğu Hong Kong merkezli FTX borsasıyla işbirliğine gitti ve bundan böyle bu iş birliği sayesinde Ledger kullanıcıları, cüzdan uygulaması Ledger Live üzerinden FTX’in özelliklerinden faydalanarak kripto varlıklarının kontrolünü yitirmeden işlem yapabilecekler.

“iPhone Web 2 için neyse Ledger da Web 3 için o olacak”

Çoğu kripto para sahibi para birimini çevrim içi bir cüzdanda saklarken, Ledger ve rakip Trezor gibi şirketler, internet bağlantıları olmadığı için bazılarının daha güvenli gördüğü fiziksel cihazlar üretiyor. Ledger CEO’su Pascal Gauthier, açıklamasında şirketin çok çeşitli uygulamalarla etkileşime girebilen bir geliştirici platformuna dönüştüğünü söyledi ve iPhone’un gelişimiyle şirketin gelişimini kıyaslayarak “iPhone’un Web 2 için bir platform olması gibi, Ledger de Web 3 içindir” dedi.

Gauthier, banka kartının büyük olasılıkla önce Birleşik Krallık’ta, ardından ABD, Fransa ve Almanya’da kullanıma sunulacağını söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.