ABD Başkanı Joe Biden‘ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başkan aday adayı olarak seçtiği Gary Gensler, göreve gelmeye bir adım daha yaklaştı. Senato Bankacılık Komitesi, Gary Gensler’in adaylığını 14’e 10 şekilde oy çokluğu ile onayladı.

Komitedeki oylamanın ardından ABD Senatosu’na gidecek başkanlık oylamasının bugün geç saatlerde yapılması bekleniyor. Mevcut SEC Başkanı Allison Herren Lee, Gensler’in adaylığı Senato’da kabul edilene kadar başkanlık etmeye devam edecek.

Oylama, Gensler’in 2 Mart’taki onay duruşmasının ardından yapıldı. Senato’daki milletvekilleri, bazı kriptoya özgü sorgularla birlikte, yenilik ve düzenlemenin kesişimi hakkında bazı sorular ekledi. Kripto paralara ılımlı yaklaşan ‘müstakbel’ SEC Başkanı Gensler, geçtiğimiz günlerde Bitcoin için ‘büyük bir düşünce’ tanımını yaparak kripto paraların şüphesiz ödeme sisteminde “değişim için bir katalizör” olduğunu ve finansal katılım için yeni fırsatlar yarattığını söylerken yatırımcıların korunmasına ilişkin yeni sorunlar yarattığını da sözlerine eklemişti.

Gary Gensler daha önce ABD eski başkanı Barack Obama yönetimi sırasında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nu (CFTC) yönetiyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.