Bitcoin’i dünyaya armağan eden ve 1 milyondan fazla Bitcoin’i olduğu söylenen Satoshi Nakamoto rumuzuyla bilinen kişiyle ilgili önemli bir teori sunuldu. Teoriye göre Bitcoin‘in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2011 senesinde ölen Len Sassaman adlı bir yazılımcıydı.

Dünyanın en bilinen ve en çok yatırım yapılan kripto parası Bitcoin, henüz arkasındaki gizem perdesini kaldırmış değil. Bitcoin hakkında birçok bilgiye sahipken, finans sektörüne kazandıran kişi, grup ya da kurum hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. Yani kısacası Bitcoin’i yaratan kişi ortada görünmüyor ya öldü ya da ortaya çıkacağı günü bekliyor.

Leung ismiyle Medium’da yer alan bir makale, kripto para dünyasına bomba gibi düştü. Satoshi Nakamoto’nun kimliğini bulduğunu iddia eden biri tarafından bu konu makalede bütün detaylarıyla açıklanıyor.

Satoshi Nakamoto ile ilk Bitcoin transferini gerçekleştiren Hal Finney ve makalede Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddia edilen Len Sassaman.

btc.medium.com’da yayınlanan satırlarda teoriye göre, Bitcoin’i bulan kişi kriptografi uzmanı bir yazılımcı olan Len Sassaman. Bitcoin’in temelini oluşturan açık anahtarlı kriptografide uzman olduğunu ve hem internet hem de Bitcoin’in temeli olan TCP/IP protokolünü geliştiren İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nün bir parçası olduğunu ifade eden teori, Satoshi’nin son iletişimini Sassaman’ın 3 Temmuz 2011’deki ölümünden sadece iki ay önce gerçekleştirdiğini belirtiyor.

İddia şu şekilde devam ediyor: Sassaman, PGP (Pretty Good Privacy) şifrelemesinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Network Associates’e katıldığında Hal Finney ile tanışıyor. Hal Finney, Satoshi’den internet yoluyla Bitcoin alan ilk ve bildiğimiz kadarıyla da son kişi. Finney, 2014 yılında hayatını kaybetmiş biri. Makaledeki teroiye göre, Sassaman’ın gizlilik konusundaki tavrı küresel bir Bitcoin ağının oluşturulmasını sağlayan ideolojilerle de oldukça uyumlu.

Satoshi ile Sassaman arasındaki ilginç bir detay da Avrupa kıtası olarak göze çarpıyor. Makaledeki teoriye göre, Sassaman, Bitcoin’in geliştirildiği sırada Belçika’da yaşıyordu ve benzer şekilde Satoshi’nin de Bitcoin üzerinde çalışırken Avrupa’da olduğunun bilindiğini ifade ediliyor ve yazıda “Garip bir şekilde Sassaman, bir Amerikalı olmasına rağmen Satoshi ile aynı İngiliz İngilizcesini kullandı” deniliyor.

İlginizi Çekebilir:  İsrail Merkez Bankası, dijital şekel için Ethereum altyapısını kullanacak

Satoshi Nakamoto hakkında birçok teori ve iddia bulunurken, bu teori her ne kadar mantıklı gibi dursa da varsayımdan öteye geçemiyor. Ancak ortada duran bir gerçek var ki Bitcoin’i dünyaya sunan kişinin şu anda 1 milyondan fazla Bitcoin’e sahip olduğu. 64 milyar dolarlık Bitcoin’e sahip olan ‘Satoshi’nin cüzdanı’ yıllardır offline şekilde varlığını sürdürüyor ve henüz hareket etmiş değil.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.