Kripto dünyasının en büyük iki oyuncusu, teknolojik ve operasyonel ağını bir araya getirmek için anlaşma yaptı.

19 Şubat’da yapılan duyuruya göre, Canaan Creative isimli dünyanın en büyük ikinci Bitcoin mining donanım firması ile blockchain altyapı firması olan Northern Data AG birtakım alanda ortak bir çalışma yapacaklarını duyurdu.

Bu iki firma özellikle, yapay zeka, blockchain geliştirme veri merkezi optimizasyonu konusunda işbirliğine vardı.

Gelişen teknoloji ve küresel yardımlaşma

Northern Data, uygulamaları ile blockchain teknolojisinin ötesine geçmeyi hedefleyen yüksek performanslı bilgi işlem için altyapı oluşturmaya çalışıyor.

Şirket, Almanya’nın blockchain altyapı şirketi Northern Bitcoin AG ve ABD’li veri merkezi operatörü olan Whinstone US Inc. arasında gerçekleşen birleşme sonucu kurulmuştu.

Canaan Creative’in İcra Kurulu Başkanı NG Zhang, yeni ortaklığın hem teknolojik açıdan hem de coğrafi büyüme açısından genişlemeye ve gelişmeye olanak sağlayacağını belirtti.

Zhang konuşumasında, Ar-Ge ekibimiz Northern Data ile birlikte çalışıyor. Her iki taraf için de olumlu sonuçlar elde edildi. Bunlara ek olarak Northern Data ABD’deki denizaşırı yapılacak olan Ar-Ge çalışmalarımız için destek sağlayacak. Canaan, ürün geliştirme, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem konularında daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyor, dedi.

Canaan’ın uzmanlık alanı AI çipler geliştirmek ve ASIC’ler dahil olmak üzere özel madencilik donanımları üretmektir. ASIC, belirli bir karma algoritmaya dayalı olarak madeni yapılan kripto parayı verimli bir şekilde çıkarmak amacıyla uyarlanmıştır.

2 yılda 150 milyon ASIC Miner

Canaan, 2017’den bugüne kadar 150 milyondan fazla ASIC miner ürettiğini belirtti. Aynı zamanda Bitcoin’e özel 7 nanometre çipinin öncüsüdür ve geçtiğimiz aylarda NASDAQ’da listelenmiştir. NASDAQ’da listelenmek, ABD’de yapılacak olan bir halka arzda başarılı olan ilk Çin merkezli miner firmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Benfica'dan kripto para adımı: UTRUST'la anlaşıldı

Northern Data AG önümüzdeki günlerde blockchain ve AI geliştiricileri ile daha fazla ortak çalışma yapacaklarını açıkladı.

Bu haftanın başlarında Canaan’ın hisseleri 8 dolara ulaştı, bu miktar açılış fiyatının %80 üzerinde bir fiyattı. 2019’un sonbaharında ise beklenenden daha az artış göstermişti. 

Northern Data ise geçtiğimiz günlerde Japon finans devi SBI Holdings’e ait kripto para birimleri konusunda iştiraki olan SBI Crypto ile işbirliği kurdu. 

2019 sonbaharında ise Northern Data ile Whinstone Texas’da kurulacak olan dünyanın en büyük Bitcoin madencilik oluşumu için bir araya gelmişti. Bahsi geçen tesis, 2020’ye kadar 1 gigawatt civarına ulaşması beklenirken 300 megawatt civarında operasyonlar oluşturacağını da bildirmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.