ABD’li yetkililer, tutukladıkları Ohio’lu bir adamı, suçluların yaptıkları BTC işlemlerini gizlemek amacıyla kullanılan “Bitcoin mixer” isimli hizmeti sağladığı görüşüyle soruşturuyorlar. 

Larry Harmon, 36 yaşında, Ohio’nun Akron şehrinde yaşıyor. Helix isimli deepweb’de aktif olan sitenin sahibi olmakla suçlanıyor. 

Blockchain, Bitcoin’in halka açık veri bankasıdır. Birçok durumda, yeni yapılan alım işlemleri kredi kartı, banka hesabı veya PayPal gibi izine ulaşabileceğimiz hesaplarla gerçekleşir. 

Helix ise, satın alınan Bitcoin’i bir kullanıcıdan para aldıktan sonra toplam miktarı ufak parçalara ayırıp binlerce işlem kullanarak tekrar yeni bir hesapta birleştiren bir Bitcoin Mixer’i veya Tumbler’ı diyebiliriz. 

DOJ dökümanlarına göre; Harmon Helix’i ikinci proje olarak yürütüyordu. İlk projesi ise Grams’dı. Grams, dark webde uyuşturucu alım satımı ile ilgili bir projeydi.

Grams için Helix

Grams, kullanıcılarına uyuşturucuya ulaşma konusunda bölgelerindeki en hızlı ve en ucuz teklifi bulma imkanı sağlıyordu. Eğer bir işlem gerçekleşecekse, Helix bu işlemin finansal kısmını yürütüyordu. 

DOJ belgelerine göre, Helix sayesinde 2014’den beri 350,000 Bitcoin aklandı. Bu miktar yaklaşık 300 milyon dolara tekabül ediyordu. Bugünkü Bitcoin fiyatıyla 3,5 milyar dolar.

Soruşturmayı yürüten yetkililer, Harmon’un aynı zamanda diğer dark web servisleriyle de işbirliği içerisinde olduğunu söylüyor. İddianameye göre; illegal işlerin en büyük pazarı olan AlphaBay isimli dark web platformuyla Harmon’un ortaklığı vardı. Bu ortaklık sonucunda AlphaBay, müşterilerini Helix’e yönlendiriyordu.

Resmi bilgilere göre Harmon, Helix’de gerçekleşen her işlemden %2,5 oranında komisyon alıyordu. Harmon’un hapis cezasına çarptırılmasını isteyen yetkililer aynı zamanda bu illegal işler sayesinde edindiğini düşündükleri üç gayrimenkulüne de el koymayı düşünüyor.

Bugünü tahmin ederek BitMixer’i kapattılar

DOJ’daki ilk dosya, Bitcoin Mixer’i ile ilgiliydi.

Temmuz 2017’de BitMixer, kripto camiasının en büyük Bitcoin Mixer’i olmasına rağmen aniden kapandı. BitMixer yaptığı açıklamada, Bitcoin ile yapılan işlemlerin tamamen anonim olmadığını fark ettikleri için platformu kapattıklarını söylemişti.

İlginizi Çekebilir:  Hacker'lar yine rahat durmadı: 4.3 milyon dolarlık kripto para çalındı

BitMixer, yapılan işlemlere bakarak Bitcoin Mixer’lerin illegal işler için kullanabileceğini farketmişti. BitMixer’in kapatılması, Google ve blockchain analiz firması olan Chainalysis’in Bitcoin işlemlerini izlediklerini açıklamasından hemen sonra gerçekleşti. İllegal kullanım için yapılan Bitcoin transferlerinin bazıları Bitcoin Mixer uygulamaları ile aktarılmıştı.

DOJ sonunda BTC-e’yi erişime kapattı. BTC-e Rusya’da faaliyet gösteren kripto para borsasıydı ve Bitcoin Mixer kullanılan işlemlerin %95’i burada gerçekleşiyordu. 

BTC-e’nin kapatılmasından 3 gün sonra BitMixer’de çalışmalarına son verdiğini duyurdu.

BitMixer’in sahipleri hiç suçlanmadı sebebiyse, BitMixer’in hiç uyuşturucu satıcıları veya silah tüccarları için çalışmamış olmasıydı. Onlar, internetin genel kullanıcılarına temiz bir hizmet sağlamayı hedeflemişlerdi.

Diğer taraftan, Helix 2017’de emniyet güçleri tarafından kapatıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.