Bu yılın başlarında Luno, Arcane Research ile birlikte Afrika’daki Kripto Eyaleti raporunu yayınladı. Bu, Afrika’daki Bitcoin ve kripto para geleceğinin nereye gittiğini anlama girişimiydi. Raporda, Afrika’da kripto paraların benimsenmesi için katalizörler, üstesinden gelinecek engeller ve en son trendler dahil olmak üzere araştırmanın bazı önemli yönleri belirtildi.

İnanılmaz derecede çeşitli bir kıtada olmasına rağmen, Afrika ülkeleri sosyo-ekonomik konulardan, önemli bir altyapı eksikliğine kadar önemli benzerlikleri paylaşıyor. Dünya genelinde kripto para birimlerinin kullanımı bugüne kadar büyük ölçüde yatırım, spekülasyon ve ticaret üzerine odaklanmıştır. Bu zorlukların kapsamının çok daha farklı olduğu Afrika için geçerli değil gibi görünüyor.

Google verileri, Afrika’nın Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisini kanıtlıyor

Raporda, “Afrika, kripto para birimlerinin benimsenmesi ekonomik ve demografik eğilimlerin farklılığından ötürü daha az umut verici konumda. Genel olarak benimsenme nispeten düşük olsa da, potansiyel çok büyük, büyüme hızlı ve ilerlemenin kripto para birimi endüstrisi için tanımlanması muhtemel.” deniliyor.

Google Trends verileri, Uganda, Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Gana’nın, kripto para birimi konusunda ilk 10’da yer aldığını ve bu da artan ilgiyi gösteriyor. Güney Afrika, yüzde 13’lük bir oranla kripto para sahipliği konusundalider durumda, Güney Afrika’yı Nigeria yüzde 11 ile Gana da yüzde 6 ile takip ediyor. Afrika’da neredeyse hiçbir anlamlı Bitcoin madenciliği faaliyeti olmadığını gösteriyor.

Öte yandan Afrika, eşten eşe ticaret pazarında nispeten daha büyük bir paya sahip. Afrika genelinde ticaret, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika’da yoğunlaşan LocalBitcoins’in ve Paxful’ın haftalık küresel işlem hacminin %14’ünden fazlasını oluşturuyor. Bu birimler 2020’de iki platformda haftalık hacimde 10 milyon doları aşan önemli bir artış kaydetti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!