2009 yılında hayatımıza giren kripto para birimleri, beraberinde kripto para balinalarını da getirdi. Kripto para borsasındaki çoğu yatırımcıyı rahatsız eden kripto para balinaları, azınlık olmalarına rağmen büyük etkiler yaratabiliyor. Peki kripto para balinaları nedir, kripto para balinaları kimlerdir ve kripto para balinaları piyasalara nasıl etki eder, tüm soruların cevapları içeriğimizde.

Kripto para balinaları nedir?

Kripto para balinaları nedir, kripto para balinaları kimlerdir ve piyasalara nasıl etki eder? sorularını açıkladığımızda kafanızdaki soru işaretleri büyük oranda gidecektir.

Kripto para borsasında kullanılan tabirlerden biri olan balina terimi, büyük kripto varlıklarına sahip ve kripto para piyasasını manipüle etme gücünü elinde bulunduran kişi ya da gruplar için kullanılıyor. Kripto para dünyasını okyanusa benzeterek oluşturulan kripto para balinaları, farklı stratejiler uyguluyor. En yaygın olan kripto para stratejisi, Bitcoin gibi güçlü sanal para birimleri yerine küçük hacimli Altcoin’lerin hedef alınması.

Kripto para balinaları kimlerdir?

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamato’nun görünürde 1 milyon adet Bitcoin varlığı bulunuyor. Bu durumdan dolayı piyasanın en büyük kripto para balinası Satoshi Nakamato olarak kabul ediliyor. Ancak en çok Bitcoin’e kim ya da kimler sahipse balina olarak o kişi ya da kurumlar adlandırılıyor.

Balina alımı tespit edilebilir mi?

Kripto para borsasında yapılan balina alımlarını tespit edebileceğiniz bazı yöntemler var. Balina alımını tespit edebilmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Kripto para borsasına genel bir durgunluk söz konusuyken ani değişimlerin meydana gelmesi.

Yaptığınız kripto para analizleri sonucunda piyasada bir durgunluk gözlemlediniz diyelim. Aniden sanal para birimlerinde volatilite ve fiyat artışı olduğunu fark ederseniz muhtemelen kişi ya da gruplardan oluşan kripto para balinalarının müdahalesi söz konusudur.

  • Tekliflerde olağan dışı artış oluşması.
İlginizi Çekebilir:  Kripto para madenciliği yapan memur 10 yıl hapis cezası alabilir

Kripto para birimi için ortalama alış miktarı 10 satış miktarı da 20 olarak varsayalım. Eğer ortalama alış miktarının üzerinden bir talep oluşursa kripto para balinaları söz konusu coin piyasasına girmek istiyor olabilir.

Kripto para balinaları piyasalara nasıl etki eder?

Kripto para borsasında yüksek bir varlığa sahip olan kripto para balinaları, özellikle küçük yatırımcıları oldukça olumsuz etkiliyor. Kripto para piyasasında yaşanan çökmelerin sorumlusu olarak kabul edilen kripto para balinaları, küçük ölçekli yatırımlarda zarar kaybına neden olabiliyor. Kripto para borsasını manipüle edebilen kripto para balinalarının tahminen en az 10.000 BTC varlığına sahip olduğu düşünülüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.